Tradiční střet levice a pravice
V Ekvádoru je, podobně jako ve většině amerických států, prezidentský systém, takže hlava státu má rozhodující význam a nejvíce pravomocí. Druhé kolo voleb se koná v případě, že jeden z kandidátů nezíská v prvním kole buď více než 50 % hlasů nebo 40 % a desetiprocentní náskok před svým soupeřem. Stoupenci prezidenta Correy usilovali o změnu ústavy za účelem jeho třetího znovuzvolení a založili hnutí „Rafaeli, s tebou navždy“. Posbírali více než milion podpisů pod petici, avšak Correa oznámil, že odchází z politiky a doporučil svého viceprezidenta z let 2007 – 2013 Lenína Morena. Ten je podle průběžných výsledků favoritem (39,1 %) a na druhém místě skončil lídr pravice Guillermo Lasso (28,3 %). Celkem se o post hlavy státu ucházelo osm kandidátů včetně jedné ženy, ale průzkumy preferencí dlouhodobě naznačovaly, že šanci má pouze nominant vládního hnutí PAIS a jeho vyzyvatel z opozičního konzervativního uskupení CREO. Pozoruhodná je vysoká volební účast, která dosáhla 81,9 %.
Stručné profily kandidátů
Lenín Moreno je 64letý politik levicového Hnutí za hrdou a suverénní vlast (PAIS), které prosazuje socialismus 21. století, jehož ideovým tvůrcem byl venezuelský exprezident Hugo Chávez. Určitou pikantností je, že křestní jméno Lenín mu vybral jeho otec jako vášnivý obdivovatel ruského bolševického revolucionáře. Moreno v roce 1998 utrpěl vážné zranění, když byl v metropoli Quito přepaden a postřelen do zad, což ho upoutalo na invalidní vozík. Od té doby odvedl velký kus práce v boji za práva handicapovaných a v roce 2012 byl nominován na Nobelovu cenu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV