Ondřej Kosina: Přestaňme dehonestovat řecký národ

12.11.2011 19:28

Být v současnosti Řekem není nic příjemného. Média stvořila obraz líného, nepracovitého národa, který si léta žil nad poměry a teď se odmítá uskrovnit.

Ondřej Kosina: Přestaňme dehonestovat řecký národ
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Stejnou pověst brzy mohou získat Italové, Španělé a konec konců i Češi. V Řecku to je totiž podobné jako u nás. Nad poměry si žije hrstka vyvolených, která nyní káže o nutnosti žít skromně a smířit se se snižováním platů a neustálým zdražováním. Veškerou tíhu úsporných opatření přitom nese dolních deset milionů. Na příjmy těch nejbohatších se sáhnout nesmí.

Nepopírám, že v Řecku existuje přebujelý státní aparát, včetně různých nesmyslných příplatků za včasný příchod do práce atd. Otázkou je, kolik zaměstnanců tyto příplatky pobírá. I u nás jsou státní zaměstnanci se statisícovými platy a zlatými padáky na straně jedné a na straně druhé mnoho těch, kteří si ve státní správě nevydělají ani polovinu průměrné mzdy a když jsou propuštěni, odchází s holýma rukama. I u nás jsou tito zaměstnanci pravicí označováni za parazity a pokud si náhodou dovolí demonstrovat za svá práva, s podporou médií jsou veřejně dehonestováni. Přitom vláda zavírá oči před korupcí a daňovými úniky. Topolánkův kabinet svou daňovou reformou z dílny nejlepšího ministra financí galaxie Kalouska připravil státní rozpočet ročně o desítky miliard. Tento výpadek příjmů svedl na krizi a údajně příliš nákladný sociální stát. Přitom všichni vědí, že kdyby Nečasova vláda skutečně bojovala proti korupci - čehož ovšem ze své korupční podstaty není schopna - mohla by státu podle některých odhadů ušetřit až sto miliard ročně. Místo toho Kalousek posílá složenky občanům, aby zaplatili dluh, který nezpůsobili a zvyšuje DPH v rozporu s předvolebními sliby. 

V Řecku je to v mnoha ohledech podobné. Na obrovském zadlužení země má větší podíl pravicová Nová demokracie (ND), ale bez viny nejsou ani socialisté. Obě strany si získávaly voliče slibováním různých výhod, navyšováním platů, počtu státních zaměstnanců atd. Je-li stát bohatý, nevidím nic špatného na tom, že zvyšuje životní úroveň a koupěschopnost obyvatel. Pokud však na to stát nemá a ústy odpovědných politiků lid záměrně obelhává, měli by být představitelé vlád, kteří se podíleli na enormním zadlužení, pohnáni před soud. Proč ale ze současného marasmu vinit obyčejné Řeky? Kdyby byly vůči svým občanům stejně štědré české vlády a lidem zvyšovaly platy a vytvářely nová pracovní místa ve státní správě, kdo by proti tomu protestoval? Vyšli bychom do ulic nadávat politikům, že nám zvyšují platy? Nebo bychom si mnuli ruce a těchto výhod využili, nevědouce, že stát je ohromně zadlužený?

Za současný marasmus přirozeně nemohou obyčejní Řekové, kteří jen využili toho, co jim vlády nabídly, ale politici, kteří neodpovědně rozhazovali, aniž na to měli prostředky a tento fakt zamlčovali nejen před občany, ale i před EU, když falšovali statistiky před vstupem do eurozóny. Nelze svalovat vinu na občany, že „neodpovědně" volili tyto politické strany, protože na rozdíl od ministrů nedisponovali informacemi o stavu státní pokladny. Odpovědnost za svá rozhodnutí musí nést politici - ostatně jsou za to královsky placeni. Nyní se lidé přirozeně bouří, protože už si za ta léta zvykli na určitý životní standard, kterého se odmítají ze dne na den vzdát. Ti šťastnější přišli o polovinu platu, ti méně šťastní ztratili práci. A nyní plní ulice měst a demonstrují proti politikům, kteří je léta vodili za nos. Řeky přirozeně pobuřuje, že je světová média unisono označují za líný a neschopný národ. 

Každá mince má dvě strany, i ta řecká. Média prezentují řeckou krizi jako důsledek přebujelého státního aparátu a sociálního státu, který zemi přivedl k bankrotu. Taktně ale zamlčují obrovské daňové úniky řeckých podnikatelů. Řečtí miliardáři a milionáři za poslední rok převedli do zahraničních bank přes deset miliard eur a země přichází ročně o tři miliardy eur kvůli síti pašeráků paliv. Zejména pravicové vlády ND zcela selhaly při výběru daní, což se snažil napravit odstoupivší socialistický premiér Jorgos Papandreu např. konfiskací více než pěti set výletních jachet, protože majitelé je uváděli jako plavidla pro pracovní činnost, což jim vynášelo daňové úlevy. Šest tisíc podniků a firem dluží na daních cca 30 miliard eur. Síť řeckých oligarchů, kteří kontrolují velkou část řecké ekonomiky, finanční sektor, média a politiku, tvrdě zaútočila na Papandreův pokus skoncovat s daňovými úniky. Jimi vlastněná média rozpoutala proti vládě PASOK a premiérovi samotnému masivní negativní kampaň. Papandrea oligarchové vnímali jako hlavní překážku privatizace řeckého státního majetku, při které by si slušně namastili kapsu a začali odsouvat své miliardy ze země. Evidentně se ho zalekli i Sarkozy a Merkelová, protože si dovolil navrhnout vypsání referenda o další finanční pomoci (nikoliv Řecku, ale francouzským a německým bankám) ze strany EU. Jak neslýchané, že by Řekové rozhodovali o vlastním osudu sami! Nestoudné je i chování řecké pravoslavné církve, jejíž majetky mají hodnotu mnoha desítek miliard eur, ale duchovním vyplácí peníze stát. 

Předčasné parlamentní volby se v Řecku uskuteční v únoru 2012. Průzkumy preferencí od roku 2009 do současnosti ukazují prudký odliv voličů od dvou největších stran k menším formacím. I přesto, že se během posledních měsíců v Athénách uskutečnily stovky masových demonstrací a mnoho generálních stávek proti úsporným opatřením, v průzkumech veřejného mínění vede s 31 % pravicová ND, která současnou tristní situaci způsobila a navíc nenabízí jiné řešení než ještě větší škrty a utahování opasků, než jaké prosadili socialisté. Podpora PASOK v říjnu poklesla na 19,5 % (ve volbách v roce 2009 zvítězil se 43,9 %). Významně narostla podpora formací na obou pólech politického spektra. Komunisté (KKE) by s 13,5 % hlasů skončili na třetím místě (nárůst o 6 %), následovaní pravicovými populisty a nacionalisty z ortodoxního uskupení LAOS, kteří by podle říjnových průzkumů získali 8 - 9 % (nárůst o 3,4 %). Levicoví radikálové z koalice SYRIZA, sdružující antikapitalistické aktivisty, trockisty, maoisty, ekology a radikální socialisty, získali pět procent nových voličů a dosáhli na 8,5 - 9,5 %. Polepšila si i Demokratická levice (4 - 5 %) a Zelení (4,5 %). Většinový systém však volební výsledky značně deformuje ve prospěch velkých stran. Vzejde-li z voleb vláda ND v čele s Antonisem Samarasem, mohou si Řekové už dopředu chystat Molotovovy koktejly a začít stavět barikády.

Vyšlo na serveru Vaše věc. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vasevec.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

František Mareš: Ozvěny zastaveného času – EURO 2020

10:40 František Mareš: Ozvěny zastaveného času – EURO 2020

Kniha pro ty, kteří chtějí vědět o fotbale víc, než z televizních obrazovek.