Podle dnes zveřejněných čísel skončila v květnu bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 18,2 mld. Kč, který byl meziročně o 7,7 mld. Kč vyšší. Vývoz se meziročně zvýšil o 6,8 % (na 282,9 mld. Kč) a dovoz o 4,1 % (na 264,7 mld. Kč).
Český export tak i v pátém měsíci letošního roku pokračoval na vlně velmi dobrých výsledků, které dosahuje od ledna. Českým vývozcům se především na evropských trzích daří uspokojovat vyšší poptávku spojenou s ekonomickým oživením. Na obzoru se nicméně objevil nový strašák, který může české exportéry ke konci letošního roku přibrzdit. Tím strašákem je Brexit.
Velká Británie je pro české exportéry dlouhodobě jedním z nejdůležitějších obchodních partnerů. V r. 2015 podíl exportu do Británie na celkovém exportu činil 5,0 % (podle národního pojetí), respektive 5,3 % (přeshraniční pojetí). Za první čtyři měsíce r. 2016 export meziročně vzrostl o 7,7 % (přeshraniční pojetí), respektive o 4,9 % (národní pojetí). Česká republika má s Británií také dlouhodobě výrazně přebytkovou obchodní bilanci. V r. 2015 přebytek obchodní bilance v přeshraničním pojetí činil 133,2 mld. korun (3,0 % na HDP v r. 2015). V národním pojetí přebytek obchodní bilance v r. 2015 činil 98,3 mld. korun (2,2 % na HDP v r. 2015). Na britské ostrovy také čeští exportéři vyvážejí produkty s vyšší přidanou hodnotou, což ukazují kilogramové ceny exportu. V nich se Británie řadí na špičku (160,90 Kč/kg). To je pro představu více než 2x tolik než například do Německa.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV