Otto Daněk: Brexit se na českém exportu teprve podepíše

07.07.2016 18:58

Květnová čísla exportu jsou opět v meziročním srovnání rekordní a nadále se na nich podepisuje především vývoz dopravních prostředků. Velký otazník se nicméně vznáší nad dopady Brexitu.

Otto Daněk: Brexit se na českém exportu teprve podepíše
Foto: Asociace exportérů
Popisek: Asociace exportérů, logo
reklama

Podle dnes zveřejněných čísel skončila v květnu bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 18,2 mld. Kč, který byl meziročně o 7,7 mld. Kč vyšší. Vývoz se meziročně zvýšil o 6,8 % (na 282,9 mld. Kč) a dovoz o 4,1 % (na 264,7 mld. Kč).

Český export tak i v pátém měsíci letošního roku pokračoval na vlně velmi dobrých výsledků, které dosahuje od ledna. Českým vývozcům se především na evropských trzích daří uspokojovat vyšší poptávku spojenou s ekonomickým oživením. Na obzoru se nicméně objevil nový strašák, který může české exportéry ke konci letošního roku přibrzdit.  Tím strašákem je Brexit.

Velká Británie je pro české exportéry dlouhodobě jedním z nejdůležitějších obchodních partnerů. V r. 2015 podíl exportu do Británie na celkovém exportu činil 5,0 % (podle národního pojetí), respektive 5,3 % (přeshraniční pojetí). Za první čtyři měsíce r. 2016 export meziročně vzrostl o 7,7 % (přeshraniční pojetí), respektive o 4,9 % (národní pojetí). Česká republika má s Británií také dlouhodobě výrazně přebytkovou obchodní bilanci. V r. 2015 přebytek obchodní bilance v přeshraničním pojetí činil 133,2 mld. korun (3,0 % na HDP v r. 2015). V národním pojetí přebytek obchodní bilance v r. 2015 činil 98,3 mld. korun (2,2 % na HDP v r. 2015). Na britské ostrovy také čeští exportéři vyvážejí produkty s vyšší přidanou hodnotou, což ukazují kilogramové ceny exportu. V nich se Británie řadí na špičku (160,90 Kč/kg). To je pro představu více než 2x tolik než například do Německa.

Je nyní velmi těžké odhadnout, jak se situace kolem vystoupení Velké Británie bude dál vyvíjet a jaký reálný dopad to bude mít na české vývozce. V současné době lze očekávat tři scénáře:

  • V optimistickém scénáři bude dopad Brexitu na export nulový či jen zcela minimální.

  • V základním scénáři může dojít ke zpomalení tempa vývozu v případě některých důležitých odvětví zpracovatelského průmyslu - výroba motorových vozidel, výroba kancelářských strojů či výroba elektrických zařízení, s negativním dopadem na nižší růst HDP.

  • V pesimistickém scénáři se může Brexit stát spouštěčem pro zpomalení hospodářského růstu v EU s negativním dopadem na zahraniční obchod ČR a dopadem na růst HDP.

Autor je místopředseda Asociace exportérů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Vykopnutí směrem nahoru

21:04 Zdeněk Jemelík: Vykopnutí směrem nahoru

Když jsem se dočetl v několika článcích, např. na České justici, že státní zástupce Vrchního státníh…