P. C. Roberts: Bohatství miliardářů se během pandemie zvýšilo o 435 miliard

25. 5. 2020 7:33

V posledních dvou měsících nezaměstnanost v USA dosáhla úrovně nevídané od časů Velké deprese z třicátých let minulého století, a stejně nevídaně američtí miliardáři ve stejném období zbohatli.

P. C. Roberts: Bohatství miliardářů se během pandemie zvýšilo o 435 miliard
Foto: Archiv Lubomíra Mana
Popisek: Lubomír Man
reklama

Nová zpráva společnosti Američané za férové danění (AFP) a Institutu pro politická studia uvádí, že bohatství amerických miliardářů se od polovice března do polovice května zvýšilo o 435 miliard dolarů, a to z 2948 miliard na 3382 miliard.

Pět největších amerických boháčů, kterými jsou Jeff Bezos, Bill Gates, Mark Zuckenberg, Warren Buffet a Larry Ellison zvýšili svůj kapitál o 75 miliard dolarů ( to je o 19 procent), a z celkového zisku, který v daném období dosáhlo 600 největších amerických boháčů, tak pro sebe urvali celých 21 procent.

Majetky Bezosova Amazonu a Zuckenbergova Facebooku vzrostly z celkové jejich sumy 434 miliard dolarů o téměř 60 miliard (to je o 14 procent). V březnu se na Forbes seznamu amerických miliardářů nacházelo 614 jmen, kterýžto počet dodneška vzrostl na 630 jmen.

Uvedená zpráva uvádí, že ve stejném období více než 38 milionů pracujících Američanů ztratilo svá zaměstnání, 1,5 milionů se jich nakazilo koronavirem a víc ne 90 000 jich na něj zemřelo.

„Pandemie odhalila zničující důsledky stále se rozšiřující americké propasti mezi bohatými a chudými, v níž miliardáři představují do očí bijící symbol naší ekonomické nerovnosti“, řekl výkonný ředitel AFT Frank Clemente.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Zázrak zvaný Tesla

18:57 Štěpán Křeček: Zázrak zvaný Tesla

„Burzovní hodnota společnosti Tesla je v současné době vyšší než součet hodnot společností Volkswage…