Petr Brandtner: Chlastat se může, nejlépe s nulovou daní na víno. SocDem v žoldu vinařské lobby

14.06.2023 11:27 | Glosa

„Chlastat se může, jak jsem pochopil, ale nebude to v tento okamžik mít daňové důsledky,“ řekl doslova na víkendovém sjezdu sociální demokracie expremiér Vladimír Špidla. A jako největší bojovník za zachování výjimky pro tiché víno osvobozené od spotřební daně se následně projevil bývalý ministr Zdeněk Škromach.

Petr Brandtner: Chlastat se může, nejlépe s nulovou daní na víno. SocDem v žoldu vinařské lobby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vinice kam se podíváš

„To poškozuje naši politiku na jižní Moravě, kde vinaři podporují sociální demokracii,“ hřímal Škromach. Jak vidno, jsou body, na kterých se shodnou snad všechny politické strany „napříč spektrem“. Dalším zjevným faktem je, že racionální ekonomické uvažování, byť v době drastických schodků rozpočtu, jde populisticky zcela stranou. Ať už jde o vládní strany, nebo opozici. O co se ale ve skutečnosti hraje?

Že výjimka ze spotřební dani na tiché (nešumivé) víno, obzvlášť v době krize, nemá opodstatnění, je zřejmé. A že se tu živí nebezpečný mýtus o „hodném“ a „zlém“ alkoholu stejně tak. Prokazatelným faktem je, že „dvojka bílého“ obsahuje víc čistého alkoholu (19 gramů), než panák čtyřicetiprocentní vodky (13 gramů).

Odvody do rozpočtu

A jak vychází odvod spotřební daně do státního rozpočtu v číslech? Lihoviny s 29procentním podílem trhu ČR se na výběru spotřební daně podílejí z 65 % a dosáhly celkového odvodu do rozpočtu 8,9 miliardy korun. Pivo s podílem 46 procent odvedlo 3,5 mld. korun a víno se čtvrtinovým podílem na spotřebě přineslo na dani 0,4 miliardy korun (jde jen o šumivá vína). Tichá vína nula!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

15:31 Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

Minulý týden se sešlo několik desítek zástupců nejdůležitějších slovenských médií, která se označují…