Petr Dufek: Ani v závěru roku mzdy podle očekávání neporazily inflaci

07.03.2023 7:35 | Komentář

Dnes zveřejněná data statistického úřadu o vývoji mezd v posledním čtvrtletí loňského ukazují, že i v čase rekordní inflace zůstal růst mezd umírněný. Nejenom, že mzdy nepřekonaly inflaci, ale zároveň nedošlo ani k jejich významnému zrychlení.

Petr Dufek: Ani v závěru roku mzdy podle očekávání neporazily inflaci
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Meziročně se v nominálním vyjádření zvýšily o 7,9 %, reálně se v důsledku vysoké inflace propadly o 6,7 %. A to ještě inflaci v posledním čtvrtletí vlastně zkreslil úsporný tarif a odpuštění poplatků OZE, bez jejichž pomoci by reálně mzdy propadly o 9,5 %. 

Anketa

Jakou školní známkou hodnotíte prezidentství Miloše Zemana?

20%
59%
6%
7%
8%
hlasovalo: 26132 lidí

Tempo růstu mediánové mzda v závěru roku zrychlilo na 9 %, avšak nelze si nevšimnout – stejně jako o průměrné mzdy – že je ovlivněna nízkým srovnávacím základem z předcházejícího roku.

Nejvíce si v závěru roku přilepšili pracovníci v energetice, kde se přidávalo téměř o 15 %, pokles platů o tři desetiny procenta naproti tomu zaznamenalo vzdělávání.

Za celý rok 2022 se průměrná mzda zvýšila o 6,5 %, což při zohlednění rekordní inflace znamenalo dlouho nevídaný reálný propad o 7,5 %.

V přepočtu na eura průměrná mzda loni zvýšila o 11 % na 1.642 EUR. Na domácím trhu kupní síla českých zaměstnanců slábne, tak aspoň v zahraničí si díky posilování koruny trochu polepšili.

Vývoj mezd zůstal v roce 2022 velmi umírněný a ani první čísla z některých odvětví za leden rozhodně neukazují, že by se začalo naplňovat riziko mzdově inflační spirály.

Pokračující pokles reálných výdělků bude znamenat další snížení kupní síly obyvatel a bude trvat do té doby, dokud se ČR nepodaří vypořádat se s vysokou inflací. K pravděpodobnému obnovení růstu reálných mezd proto dojde nejdříve ve druhé polovině roku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jindřich Berounský: Ministerstvo dopravy bylo „zprivatizováno“ i s ministrem Kupkou!

13:44 Jindřich Berounský: Ministerstvo dopravy bylo „zprivatizováno“ i s ministrem Kupkou!

Uplynulo půl druhého roku nové vlády. Od ní se očekávaly zásadní změny i v resortu dopravy, který pr…