Petr Dufek: Auta táhnou český průmysl nahoru

16.03.2018 9:51

Průmyslu, jako nejsilnějšímu a největšímu odvětví české ekonomiky, se dařilo i v úvodu letošního roku. Ostatně to samo o sobě není až takovým překvapením, protože pozitivní výsledek naznačovaly jak průzkumy důvěry mezi firmami, tak i indexy nákupních manažerů.

Petr Dufek: Auta táhnou český průmysl nahoru
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Za první měsíc se výroba tohoto odvětví zvýšila o 5,5 %, což je s ohledem na kapacitní možnosti ekonomiky, výborný výsledek. Zasloužil se o něj opět především automobilový průmysl spolu s dalšími úspěšnými obory, a sice strojírenstvím a výrobou elektrických zařízení. A pokračovaly i další trendy, které jsme již mohli zaznamenat v předchozím roce, konkrétně opět vzrostl počet pracovníků v průmyslových firmám a vzhledem k rostoucímu napětí na trhu práce opět zrychlil růst mezd. Tentokrát se tempo mezd dokonce těsně přiblížilo už k deseti procentům.

První a současně úspěšný měsíc má průmysl za sebou. Co tedy čekat od těch dalších? Z pohledu zakázek situace vyznívá i nadále příznivě. Meziročně se objednávky zvýšily o 3,4 %, tentokrát si polepšili především výrobci kovů a kovových výrobků. Naproti tomu mírný útlum nových objednávek hlásí automobilky. Nedá se zatím říct, že jde vyloženě o negativní zprávu naznačující obrat trhu, protože poptávka po nových vozech zůstává i nadále extrémně silná. Navíc pokles zakázek pro automobilový trh jde na vrub domácí poptávky, která byla mimochodem v úvodu loňského roku velmi silná a vytvořila i vysoký srovnávací základ.

Výsledky průmyslu v úvodu roku lze hodnotit jen pozitivně, otázkou je, zda má toto odvětví ještě prostor pro další růst. Růst české ekonomiky v posledních třech letech vycházel především z tohoto odvětví, nicméně kapacitní možnosti, a především nedostatek zaměstnanců se pro průmyslové firmy stávají stále větší překážkou pro další expanzi. Proto pro letošní rok počítáme s postupným zpomalováním růstu tohoto odvětví, což se nakonec promítne i ve zmírnění růstu celé ekonomiky. V případě průmyslu počítáme s růstem okolo 3 %.

Petr Dufek
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Rambousek: Na pandemickém pozadí se rozjíždějí velmi závažné procesy

9:56 Oldřich Rambousek: Na pandemickém pozadí se rozjíždějí velmi závažné procesy

Zatím se o nich moc nemluví, ale vypadá to, že nás všechny to může stát naše úspory.