Petr Dufek: Blížící se konec pandemie vyvolává optimismus podnikatelů i spotřebitelů

24.05.2021 11:10 | Komentář

Z průzkumu důvěry v ekonomice prezentovaného dnes Českým statistickým úřadem se v květnu zlepšila nálada ve všech odvětvích českého hospodářství. Jen v průmyslu je sentiment nejlepší za téměř posledního 3,5 roku.

Petr Dufek:  Blížící se konec pandemie vyvolává optimismus podnikatelů i spotřebitelů
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Firmy výrazně lépe hodnotí svoji aktuální situaci než před měsícem a optimistické jsou i do budoucna, pokud jde o poptávku nebo nabírání zaměstnanců. Další zrychlování výroby nevidí až tak přesvědčivě jako v dubnu, avšak vzhledem k tomu, jakým tempem už nyní rostou, nebo s jakými překážkami v podobě rostoucích cen vstupů nebo komplikovanému shánění některých komponent se musejí vypořádávat, to není až tak překvapivé.

Příznivější situace – alespoň z pohledu sentimentu – panuje i ve stavebnictví, kde se situace v posledních měsících vyvíjela jako na houpačce. Stejně jako v průmyslu firmy nyní lépe hodnotí svoji stávající ekonomickou situaci a s mírným optimismem hledí i do budoucnosti. Z dřívějších statistik zakázek přece jen vyplývá, že nouzi o práci zatím mít nebudou, zvlášť když se navíc podaří uvést v život investiční plán financovaný z peněz přicházejících z EU.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Svoboda projevu

Když mluvíte o svobodě projevu, uvědomujete si, že to byla vaše vláda, která se ji snažila omezit? Kdo třeba vypínal weby nebo rozjel boj proti dezinformacím, za kterými jste schovávali podle mě úplně vše? A kdo urážel ty, co vyslovili jiný názor a nálepkoval je?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Antické drama? Ne, jenom hospodská šmíra

9:18 Ivo Strejček: Antické drama? Ne, jenom hospodská šmíra

Tváří se to málem jako nástin antického dramatu, ve kterém jde o záchranu české demokracie, a ona je…