Petr Dufek: Česká ekonomika ztrácí tempo

15.11.2019 15:30

Podle předběžného odhadu se HDP ve třetím čtvrtletí mezikvartálně zvýšil jen o 0,3 % - tedy na necelou polovinu předchozího výsledku – a v meziročním vyjádření se jeho tempo snížilo na 2,5 %.

Petr Dufek: Česká ekonomika ztrácí tempo
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Bez podrobnějších čísel můžeme jen spekulovat, co přesně výkon českého hospodářství ovlivnilo, ale dvě základní hypotézy nepochybně vyřknout lze. Tou první je, že za růstem stojí na straně poptávky především spotřeba domácností poháněná mzdami, na straně nabídky zase domácí obchod, který jede právě na rostoucích vlně útrat spotřebitelů. Druhou hypotézu představuje stagnující, respektive dvourychlostní průmysl, který jako největší odvětví už zdaleka k růstu nepřispívá, jak jsme byli zvyklí. Útlum, který zažívá v posledních měsících většina průmyslových oborů – zejména pak strojírenství – se nemohl na celkových výsledcích nepodepsat.

Na co se dost dobře odpovědět nedá je, jak dopadly ve třetím čtvrtletí investice. Už v předchozím období bylo vidět, že investiční aktivita firem klesala, byť jim stále chyběli zaměstnanci a byly tak tlačeny k technologickým inovacím, nicméně průzkumy naznačující negativní očekávání poptávky se na ochotě pouštět se do nové expanze či jen upgradu výroby podepsat mohly.Zda či jak moc tento faktor zafungoval, uvidíme až po zveřejnění podrobnějších národních účtů, a tak nemá smysl dělat jednoznačně silné závěry bez tvrdých čísel v ruce.

Byť ekonomika podle očekávání zpomalila, nevypadají poslední výsledky ve srovnání s dalšími zeměmi EU nijak zle. Zvláště tedy, pokud se budeme porovnávat s vyspělou Evropou. Je to stále více než dvojnásobné tempo ve srovnání s eurozónou nebo pětinásobné oproti Německu. Z pohledu ostatních zemí v regionu střední a východní Evropy to však už tak impozantně, s výjimkou Slovenska zasaženého obratem automobilového průmyslu, nevypadá. Maďarsko si připisuje téměř pět procent a Polsko čtyři, a to vše především díky domácí poptávce a využívání EU fondů.

A co nás čeká dál? Rychlost ztrácí česká ekonomika nejspíše i v posledních měsících letošního roku, ještě více zesílí kontrast mezi úspěšnou částí automobilového průmyslu a zbytkem odvětví a celkový růst se tak může propadnout až ke dvěma procentům. Pro zvyšování úrokových sazeb to nebude zrovna nejlepší konstelace.

Petr Dufek
Analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radomil Bábek: Zůstaly jen prázdné sliby, obrovský státní dluh a rozvrácená společnost

16:49 Radomil Bábek: Zůstaly jen prázdné sliby, obrovský státní dluh a rozvrácená společnost

První výsledky unikátního průzkumu mezi živnostníky a podnikateli.