Petr Dufek: Letní „inflační“ přestávka

12.09.2022 11:10 | Komentář

Růst spotřebitelských cen v srpnu výrazně zpomalil, meziroční inflace dokonce poklesla. Zásluhu na tom mělo především zlevnění cen pohonných hmot v důsledku příznivějšího vývoje cen ropy a ropných produktů na světovém trhu.

Petr Dufek: Letní „inflační“ přestávka
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Oproti červenci se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 %, což znamená nejpomalejší růst cen za posledních osm měsíců. I když to vypadá na první pohled velmi pozitivně, nelze přehlédnout, že svižně rostou ceny dál, jen tentokrát výsledek inflace citelně vylepšilo desetiprocentní zlevnění PHM.

Anketa

Chcete, aby soud uznal Babiše vinným za Čapí hnízdo?

2%
89%
hlasovalo: 12017 lidí

Ve srovnání s loňským srpnem jsou spotřebitelské ceny o 17,2 % vyšší. Domácnosti si připlácejí především za bydlení, jehož náklady rostou v důsledku zdražování zemního plynu, elektřiny, tepla, paliv a v neposlední řadě i nájemného. Skoky v cenách energií pro domácnosti se pohybují v řádech desítek procent a s ohledem na dění na energetickém trhu je zřejmé, že zdražování elektřiny, plynu a dalších paliv ještě není u konce.

Meziroční inflace zaostala o 2,1procentního bodu za srpnovou prognózou ČNB. S ohledem na již zveřejněné statistiky tak holubičí křídlo v bankovní radě dostává do rukou další argument, proč na zářijovém zasedání nezvyšovat úrokové sazby.

Co čekat od inflace dále? Další výrazný pozitivní impuls ve směru poklesu, jako v srpnu zajistily PHM, už inflace hned tak nedostane. Na oslavy poklesu inflace je proto zatím ještě docela brzo. Pravděpodobný je totiž další vzestup cen už v podzimních měsících, i když dvacetiprocentní „metu“, o které mluvila centrální banka, inflace nejspíš nedosáhne.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lubomír Man: Gratulace našim médiím k jejich vítězství v prezidentské volbě

9:32 Lubomír Man: Gratulace našim médiím k jejich vítězství v prezidentské volbě

Ano, protože je to především výhra těchto tzv. mainstreamových médií (jiná u nás prakticky nejsou k …