Petr Dufek: Nezaměstnanost stagnuje

09.09.2019 13:17

Podle očekávání se v srpnu nezaměstnanost nezměnila a setrvala na úrovni 2,7 %. Na druhé straně se však dál rozšířila nabídka volných pracovních a jejich počet aktuálně atakoval hranici 350 tisíc. Je jich tak téměř o polovinu více, než je lidí bez práce.

Petr Dufek: Nezaměstnanost stagnuje
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

I když nálada zejména v průmyslových firmách zůstává i nadále negativní, zájem o nové zaměstnance neutuchá, a to i navzdory faktu, že v ekonomice pracuje rekordní počet místních a vlastně i zahraničních pracovníků. Nemění se přitom ani struktura nabízených volných míst. Na prvních třech příčkách jsou to desítky tisíc pozic pro montážní dělníky, pomocné dělníky ve stavebnictví a samozřejmě i řemeslníky.

Napětí na trhu práce přetrvává, i když podniky počítají s horšími časy. Nové zakázky z průmyslu však rozhodně neukazují na tak zásadní a negativní obrat, jaký nabrala německá ekonomika. Výkony tuzemského automobilového průmyslu – jako největšího místního oboru – zůstávají pozitivní a nižší poptávku zaznamenávají zatím pouze subdodavatelské firmy orientované na export.

Ve stavebnictví, které zažívá boom díky veřejným i soukromým zakázkám, se nedostatek zaměstnanců stal hlavní překážkou pro další zrychlení výstavby.

V dalších měsících se bude míra nezaměstnanosti pohybovat blízko současné úrovně a teprve v závěru roku se v souladu se sezónním vývojem dostane krátkodobě nad hranici tří procent.

V evropském měřítku si ČR i nadále drží pozici země s nejnižší nezaměstnaností v rámci celé EU a současně i ekonomiky s nejvyšší nabídkou volných pracovních míst. Navíc mezinárodně srovnatelná míra nezaměstnanosti je o poznání nižší, než ta vykazovaná úřady práce. Bere totiž v úvahu pouze ty nezaměstnané, kteří si práci hledají a jsou ochotni do ní také během dvou týdnů nastoupit. Tato nezaměstnanost je o cca 0,6 procentního bodu nižší, než ta dnes zveřejněná. Navíc podle ní pak na jednoho člověka bez práce připadají více než dvě volná místa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Růžena Chrasteková: Jsme nejhorší v řešení koronakrize? Plody špinavého politikaření opozice, za vydatné pomoci ČT

7:38 Růžena Chrasteková: Jsme nejhorší v řešení koronakrize? Plody špinavého politikaření opozice, za vydatné pomoci ČT

Urputná touha opozičních politiků znovu vládnout a znovu si přikloňovat, těch nových jít ve šlépějíc…