Za něj měl zajistit, aby automobilka Tatra zůstala dodavatelem vozidel pro českou armádu. Na začátku roku 2008 se totiž na veřejnosti objevily spekulace o tom, že by o významný obchod mohla přijít. Dostala se do sporu s firmou Praga, která měla být jedním z dílčích dodavatelů. Někteří politici to považovali za porušení dohody o tom, že v souvislosti s armádními zakázkami budou podporovány především tuzemské firmy.
Státní zástupce založil svoji žalobu na výpovědích bývalých amerických manažerů Tatry. Jedním z nich byl i bývalý velvyslanec USA v České republice William Cabaniss. Minimálně u tohoto člověka by se předpokládalo, že si korupční jednání nenechá pro sebe a bude o tom informovat americké úřady. To neučinil. Stejně jako jeho kolegové se svým tvrzením vystoupil až zhruba dva roky od momentu, kdy měla žádost o úplatek zaznít.
Martin Barták podle očekávání jejich verzi odmítal. Hájil se tím, že ve své funkci zastupoval zájmy České republiky a žádného korupčního jednání se nedopustil. Soud se nakonec přiklonil na jeho stranu. Verdikt sice není pravomocný, ale těžko lze očekávat, že by se objevily nové a hlavně pádnější důkazy, které by Bartáka usvědčily z korupčního jednání. Ostatně z něj byl podezírán i v jiných souvislostech.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz