U nafty obsahující minimálně třicetiprocentní obsah tzv. bioložky jde dokonce o 85% ze spotřební daně. Neliší se tím nijak zásadně od kolegů z drtivé většiny členských zemí Evropské unie.
V loňském roce tímto způsobem získali ze státního rozpočtu necelé dvě miliardy korun. Vláda dnes rozhodla o tom, že zmiňovaná výhoda by měla skončit. Svůj krok zdůvodňuje úsporami ve výdajích státního rozpočtu. Vzhledem k jejich celkovému objemu, který přesahuje hranici bilionu korun, to není zrovna velká částka. Zároveň tímto krokem kabinet posouvá tuzemské farmáře do velmi malé skupiny států. Tzv. zelenou naftu nemají v Bulharsku, od začátku loňského roku na Slovensku a od prvního ledna příštího roku na ni nemohou spoléhat ani v Rakousku. Ve všech zbývajících zemích Evropské unie zmiňované zvýhodnění existuje, byť se podmínky, jak na ně dosáhnout, liší.
Nelze se divit tomu, že zemědělci dnes dopoledne vyjeli na silnice a blokovali na nich provoz. Naštvali tím sice řadu řidičů, na postoji vlády však nic nezměnili. Kabinet v době konání protestů potvrdil, že tzv. zelená nafta skončí. Ministři argumentují tím, že odstraní zvýhodnění jedné části farmářů vůči druhým. Tzv. zelená nafta se totiž netýkala těch, kteří byli zaměřeni na živočišnou výrobu. I když to nemuselo platit bez výhrad. V momentu, kdy zemědělci vedle dejme tomu chovu dobytka, pěstovali na poli krmení pro něj, mohli v rámci rostlinné výroby na daňovou výhodu dosáhnout.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz