Petr Hartman: TOP 09 a budoucnost vlády

5. 10. 2012 18:40

Do krajských a senátních voleb zbývá přesně týden. Předvolební atmosféra houstne a každá negativní zpráva, která se objeví o konkrétním politickém subjektu, ho poškozuje. Proto je pro TOP 09 velmi nepříjemné, že byl v těchto dnech zatčen první náměstek ministra práce a sociálních věcí a obviněn z podplácení.

Petr Hartman: TOP 09 a budoucnost vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek
reklama

Situaci příliš nevylepší ani ohlášený odchod ministra Jaromíra Drábka. Má k němu totiž reálně dojít až několik dnů po volbách. Jednou z možností, jak snížit nepříznivý dopad skandálu, je odvést pozornost k jinému tématu. Představitelé TOP 09 dávají například najevo pochybnosti o tom, jak dlouho vydrží Nečasův kabinet. Podle nich to nemusí být ani do konce října. Proto je prý zbytečné vybírat Drábkova nástupce.  

Prognóza vychází ze skutečnosti, že ve sněmovně leží návrh zákona, se kterým spojila vláda otázku vyslovení důvěry. V prvním čtení by se zmiňovanou normou měla dolní parlamentní komora začít zabývat na schůzi, která bude zahájena 23. října. Pokud by byl návrh odmítnut, musela by Nečasova vláda podat demisi. V tuto chvíli není proto vyloučeno, že podobný scénář může nastat. I když pro prosazení zákona může teoreticky stačit méně hlasů než sto jedna. Většina se počítá z poslanců, kteří se hlasování zúčastní. Proto by se někteří nemuseli do tohoto procesu zapojit, tím by nemuseli návrh přímo podpořit, přesto by vládě umožnili další existenci.  

Byť na veřejnosti často padají z úst politiků silná slova vyjadřující přání, aby kabinet padnul, ve skutečnosti se najde dost zákonodárců, kteří na podobném vývoji nemají zájem. Motivaci k tomu postoji mají různou. Týká se například propadu volebních preferencí u některých stran. Nejisté budoucnosti některých jednotlivců. Případně množství problémů, které bude muset řešit vláda bez ohledu na to, kdo bude u moci. V souvislosti s hlasování o tzv. daňovém balíčku je tudíž pravděpodobnější, že kabinet získá důvěru.  

Ani v tu chvíli nebude mít definitivně vyhráno. Je jisté, že bude muset přehlasovat senátní, případně prezidentské veto. V tom případě už musí získat podporu minimálně sto jednoho poslance, bez ohledu na to, kolik se jich hlasování zúčastní. Pro vládu to momentálně představuje problém. Ten ještě více vyhrotí výsledky krajských a senátních voleb. Úspěch občanských demokratů se v nich nepředpokládá. Pokud se tato předpověď vyplní, zvýší se napětí uvnitř ODS a ještě víc se oslabí pozice předsedy a zároveň premiéra Petra Nečase. On sám připustil, že pokud se mu nepodaří dát ve sněmovně dohromady dostatečně silnou vládní většinu, která by si s vety poradila, nemá další existence kabinetu smysl. Přitom ve hře není pouze tzv. daňový balíček, ale i prezidentské veto týkající se jednoho ze zákonů, jehož schválení je nutné pro spuštění důchodové reformy od začátku příštího roku.  

V souvislosti s tím a s vládní budoucností je zajímavý odlišný pohled dvou vysokých představitelů TOP 09. Konkrétně předseda poslaneckého klubu Petr Gazdík se nechal slyšet, že pád kabinetu je pravděpodobný na sedmdesát procent. První místopředseda strany Miroslav Kalousek naopak věří, že se ODS vzchopí, semkne a pomůže zmiňované zákony prosadit. Prvně jmenovaný je představitel hnutí Starostové a nezávislí. Jak už z názvu vyplývá, jde o hnutí sdružující především komunální politiky. Výsledky regionálních voleb tak na něj budou mít bezprostřední dopad.  

Proto mohou být jeho představitelé velmi znepokojeni aférami kolem Vlasty Parkanové, nebo ministerstva práce a sociálních věcí. Ty totiž začlenily TOP 09 mezi strany, které se zapletly do případů souvisejících s korupcí. Přitom ještě před několika měsíci vedení TOP 09 rádo na veřejnosti zdůrazňovalo, že se jich takovéto problémy netýkají. Opak je pravdou, což přispívá k setrvalému poklesu volebních preferencí. Přitom k němu dochází v době, kdy je druhá významná pravicová strana vnitřně rozhádaná a kdy její předseda musí čelit opakovaným pokusům o oslabení jeho pozice. Přesto se volební preference ODS pohybují kolem dvaceti procent a TOP 09 jen kolem deseti.  

Bude-li jejich pokles i nadále pokračovat, potom bude tato kometa pravé části politického spektra brzo řešit spíše existenční problémy, než vybírat nového ministra práce a sociálních věcí.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu 6 Názory a argumenty
Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rozhlas.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za převzetí mostu pod lipenskou hrází do majetku Jihočeského kraje

7:32 Petice za převzetí mostu pod lipenskou hrází do majetku Jihočeského kraje

My, níže podepsaní, prostřednictvím této petice žádáme a prosíme pana hejtmana Jihočeského kraje, MU…