Příkladem může být dobrodružný román Skleněný klíč od Dashiella Hammetta, zakladatele „drsné školy“ amerických detektivek, který popisuje souboj gangů někdy na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století v nejmenovaném americkém městě. Jeden krátký citát připomene, o čem se v knize jedná:
„Ned Beaumont se vrátil do svého křesla. ,Stalo se něco, co jsem byl pryč?‘ zeptal se. ,Rozmotali jsme tu motanici s kanalizační smlouvou,‘ řekl Madvig. Ned Beaumont se napil cocktailu a zeptal se: ,Museli jste hodně slevit?‘
,Až moc. Pokud jde o zisk, nebude to vůbec to, co to mělo být, ale je to pořád lepší než riskovat nějaký malér takhle těsně před volbama. Vynahradíme si to na pouličních pracech, až se bude příští rok prodlužovat Salem a Chestnut Street.‘“
Tím končí citát, který úplně stačí, aby se současný obyvatel České republiky v příběhu orientoval. Madvig je relativně kultivovaným gangsterem, který sice začínal jako poslíček v obchodním domě, nakonec ale pomocí peněz, ostrých hochů se samopaly a bezcharakterních novinářů ovládá celé město. Na městských zakázkách vydělává dost peněz na to, aby mohl tento systém držet donekonečna. Jedinou vážnou komplikací jsou pro něho volby, protože musí přerušit své korupční obchody a naopak zaplatit kampaň za znovuzvolení politiků, kteří mu jdou na ruku.
Hammett vycházel z amerických poměrů třicátých let, schopný tuzemský romanopisec by mohl ovšem stejnou fabulaci použít pro Českou republiku v současném období po začátku nového století. Musel by se zřejmě zdržet samopalů, o to víc by ale mohl využít zkorumpované právníky a policisty například z Berdychova gangu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz