Petr Holub: Hrozí rekordní volební neúčast

18.10.2014 10:12 | Zprávy

Vážně hrozí, že druhé kolo řádných senátních voleb bude mít rekordně vysokou neúčast. I když se to zdá prakticky nemožné, protože účast v letech 2004 a 2012 dosáhla v průměru neuvěřitelně nízkých osmnácti a půl procenta. Přesto existují indicie, že to může být ještě horší. Například první kolo senátních voleb mělo před týdnem nejnižší účast ve srovnání se senátními volbami, které probíhaly zároveň s volbami na radnici.

Petr Holub: Hrozí rekordní volební neúčast
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna, ilustrační foto

Proto je třeba vyzvat k hojné účasti, abychom se tohoto neslavného rekordu nedočkali. Byl by to skutečně neslavný rekord. 

Senátní volby jsou totiž ze všech volebních příležitostí v Česku nejblíže klasickému demokratickému vzoru, kterým jsou většinové volby. Volit většinově znamená, že občané vynesou verdikt a výsledek se nedá později zmanipulovat, jak bývá zvykem při poměrné volbě. Dokonce ani průběh voleb se nedá zmanipulovat tak snadno jako při poměrném systému.

Volby do Senátu ovšem nejsou klasickým jednokolovým systémem, který je skutečně poctivý. V jejich prvním kole probíhá jakýsi předvýběr a teprve když je počet kandidátů omezen na dva, může volič skutečně definitivně rozhodnout. Je to však nejlepší, s čím se dá v české demokracii setkat, a je škoda takovou příležitost nevyužít.

Nízká účast může mít navíc negativní důsledky pro další vývoj demokratického systému. De facto ukáže, že Češi nemají o většinový systém zájem, i když je dost možné, že by většinový systém chtěli. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Holub , Senát , volby

autor: rozhlas.cz

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

15:49 Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

Největším ekonomickým nákladem je prudký nárůst nejistoty, co bude dál s exportním průmyslem. Pomůže…