Petr Němec: Velká armádní „kauza“ skončila fiaskem. Nevinní, konstatoval soud

7. 1. 2019 21:37

Těsně před Vánoci padlo důležité justiční rozhodnutí. Před soudem stanul bývalý přední generál české armády Vladimír Halenka, který byl spolu s dalšími třemi obviněnými obžalován kvůli manipulaci s nepotřebnou vojenskou technikou.

Petr Němec: Velká armádní „kauza“ skončila fiaskem. Nevinní, konstatoval soud
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Soud ale konstatoval, že všechna tvrzení proti obžalovaným byla nepravdivá a vyšetřování bylo zahájeno na základě lživého trestního oznámení. Kauza, která se táhne od roku 2015, skončila blamáží Vrchního státního zastupitelství a bývalé protimafiánské jednotky.

Velká armádní kauza

Podle obžaloby měli obžalovaní údajně vyřazovat a následně pod cenou prodávat armádní vybavení soukromé firmě Excalibur Army, spadající do zbrojařského impéria rodiny Strnadů. Na základě mohutné razie ÚOOZ na ministerstvu armády byla v roce 2015 zadržena pětice mužů, v čele s renomovaným generálem Halenkou. Ten byl v zápětí odvolán z funkce a v roce 2017 musel definitivně opustil armádu.
https://www.lidovky.cz/domov/ministr-proveri-halenkovo-zdravi.A171130_092401_ln_domov_jho

Tak jako ostatním obžalovaným, i jemu hrozil trest ve výši 12 let odnětí svobody. Nyní se však ukázalo, že zcela neprávem.
"Orgány činné v trestním řízení v této věci naprosto selhaly. My jsme nedošli k závěru, že by byla způsobena jakákoliv škoda. Stejně tak nebyl zjištěn žádný úmysl škodu způsobit," zdůvodňuje osvobozující rozsudek předsedkyně soudního senátu Blanka Bedřichová.

Obžaloba měla zatajovat důkazy, které svědčily ve prospěch obžalovaných. Šlo například o znalecké posudky.
Podle soudu dále nepochopitelně ze stovek smluv na prodej majetku vytrhla dvě, aniž by řešila kontext. Zastaralou techniku označovala za zboží první kategorie a prodávaný majetek pak nadhodnotila.
https://www.info.cz/pravo/velka-blamaz-v-kauze-armadnich-zakazek-s-necim-takovym-jsem-se-jeste-nesetkal-rika-advokat-s-dvacetiletou-praxi-39364.html
Vyšetřovatelé šli dokonce tak daleko, že zkreslovali i některé přepisy odposlechů:
„On mi ten seznam nedal, to vím jistě, on mi ten seznam nedal, zněl jeden z odposlechů. Ovšem v přepisu se objevilo: “on mi ten seznam dal, to vím jistě, on mi ten seznam dal,“ řekla advokátka jednoho z obžalovaných.

V celém případu šlo o obchody, které se odehrály před pěti až osmi lety. Obžalovaní podle výsledků policejního vyšetřování prý vyřazovali funkční, mimořádně lukrativní armádní vybavení a pod cenou ho prodávali soukromé firmě Excalibur Army.

https://www.lidovky.cz/domov/funkcni-armadni-material-do-srotu-policie-popsala-zlocinny-gang-vrcholnych-manazeru.A150306_090559_

Skutečnost ovšem byla taková, že se jednalo o zastaralé armádní vybavení a po vstupu do NATO a přeorientování na moderní techniku armáda tyto zásoby už nepotřebovala.
To konstatoval soud. Tedy v naprostém rozporu s tvrzením obžaloby.

Boj mezi zbrojaři

Podle soudkyně šlo prý doslova o „prachsprostý konkurenční boj“ mezi podnikatelem Martinem Drdou a zbrojařem Jaroslavem Strnadem. Právě jeho společnost Excalibur Army měla mít z prodeje prospěch.

Státní zástupce se na místě odvolal, kauza bude mít tedy dohru u Vrchního soudu.

Další zpackaná kauza

Není to ovšem poprvé, kdy se objevilo jméno Strnadovy firmy v kauze, která nakonec skončila pro orgány činné v trestním řízení fiaskem.

V roce 2016 byla obžalována obchodní agentura Real Trade Praha, propojená s Excalibur Army, kvůli nákupu vojenského materiálu, včetně více než dvou stovek protipěchotních min.

Podle státního zástupce se jednalo o miny zakázané českými i mezinárodněprávními normami navazujícími na Ottawskou konvenci.
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/za-miny-ve-vrbeticich-zalobce-navrhuje-akterum-az-6-5-let-ve/r~ba9860384f1e11e69d46002590604f2e/

Soud nakonec rozhodl, že miny, skladované ve Vrběticích, k zakázaným nepatřily. „Firma neskladovala miny jako takové, ale pouze jejich těla. Materiál tak nelze považovat za zakázaný. Zakázaný je iniciátor této výbušniny, tělo miny je neutrální,“ řekl předseda soudu.
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/1858418-zprosteni-obzaloby-miny-skladovane-ve-vrbeticich-nebyly-zakazane

Státní zástupce přitom žádal pro obžalované tresty od tří let do šesti a půl roku. Firmám navrhl peněžité tresty deset a pět milionů korun.

Bradáčová a Šlechta mají co vysvětlovat

Na kauze je ovšem nejvíce znepokující fakt, že vyšetřovatelé pod dozorem státních zástupců mohou zahájit vyšetřování na základě lživého tvrzení a následně manipulovat se spisem a zatajovat důkazy.
Výsledkem je zmařená kariéra a poškozený soukromý život obžalovaných, bez jakékoli sebereflexe orgánů činných v trestním řízení.
Z celé kauzy je tato skutečnost nejvíce na pováženou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Jsme svědky revoluce, nebo rozpadu?

16:49 Petr Hampl: Jsme svědky revoluce, nebo rozpadu?

Výraz revoluce je s posledními událostmi v západním světě poměrně častá. Násilné nepokoje, zapalován…