Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 67. díl. Příštích sto let

04.03.2019 12:53 | Zprávy

George Friedman je významný americký politolog, odborný pracovník výzkumné a zpravodajské organizace Stratfor. Je autorem několika knih, například Příští dekáda, Americká tajná válka, Budoucnost války – a také knihy, kterou dnes otevíráme a jež nese název Příštích sto let.

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy –  67. díl. Příštích sto let
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Friedmanův životní příběh je typickým příběhem Evropana 20. století. Narodil se roku 1949 v Maďarsku Židům přeživším holocaust., Jeho rodiče, když byl ještě dítě, uprchli před komunismem na západ. Nejprve pobývali v utečeneckém táboře v Rakousku, odkud se dostali do Spojených států amerických.

Friedmana už od dob studií zajímalo modelování válečných strategií a předvídání vojensko-politických kataklyzmat. Po studiích učil dvacet let politické vědy na Dickinson College a vedle toho i na U. S. Army College. Vědeckou hodnost získal na prestižní Cornell University. V roce 1996 založil zpravodajský institut Stratfor, tedy Strategic Forecasting. Společnost Stratfor poskytuje široké spektrum placených i volně dostupných analýz aktuálních mezinárodně-politických problémů, studií, denních zpravodajských svodek a bezpečnostních prognóz. Její výstupy jsou celosvětově respektované, stejně jako sám zakladatel.

Od počátku své vědecké práce se orientoval na vztahy se Sovětským svazem, zejména z vojensko-strategické perspektivy. Po rozpadu sovětského impéria se podílel na studiu americko-japonských vztahů – byl také spoluautorem knihy Blížící se válka s Japonskem.

V knize Příštích sto let předpovídá George Friedman vývoj světa v 21. století. Tvrdí, že Rusko se do dvaceti let rozpadne a příští světovou válku proti sobě povedou koalice Turecka s Japonskem proti USA a Polsku.

Načrtává obrysy toho, jak se bude svět a lidská společnost v následujících zhruba sto letech proměňovat a vyvíjet, jaké nové konfliktní linie vzniknou, a dokonce se odvažuje nastínit průběh světové války, kterou očekává někdy ve čtyřicátých letech 21. století. Pokud by se taková prognóza měla naplnit, nejvýznamnější událostí první poloviny století bude podle něho rozpad Ruska a úpadek Číny, která se rozdělí na bohatý východ a chudý střed. Mocenské vakuum v Eurasii s sebou přinese chaos, přičemž vyvstanou tři mocnosti, které začnou na troskách někdejšího Ruska rozšiřovat svůj vliv - Polsko, Turecko, Japonsko. Zatímco první jmenovaná bude věrným americkým spojencem, zbylé dva státy se zhruba v polovině století dostanou do konfliktu se Spojenými státy, který vyústí ve světovou válku, jež se z velké části povede ve vesmíru.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

12:26 Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

Pokud si laskaví čtenáři všimli mého zájmu o úsilí zlínských podnikatelů bratrů Lebánkových o obnovu…