Přemysl Votava: Američané nad Prahou

13.02.2018 12:49

Každý rok si tuto tragickou válečnou událost připomínáme. V únoru 1945 byl konec války již v dohledu. Velkoněmecká Říše mlela z posledního. Sovětská vojska bojovala na území Německa, Slovensko osvobozovala Rudá armáda a 1. československý armádní sbor. Na Krymu skončila 11. února Jaltská konference k poválečnému uspořádání světa.

Přemysl Votava: Američané nad Prahou
Foto: archiv
Popisek: Přemysl Votava, Národní socialisté

Byla středa, 14. února 1945 krátce po poledni. Pražané již žili blížícím se koncem války… K Praze se toho dne blížily velké svazy amerických letadel. Praha po celou dobu okupace, až na jednu výjimku v listopadu 1944, byla ušetřena spojeneckých náletů. 14.února 8.armáda USAAF a britská RAF poslaly nad říšské území mohutné letecké svazy, celkem 1350 bombardérů a 700 stíhaček. Hlavním cílem tohoto náletu se stalo město Drážďany, to bylo v té době přeplněno uprchlíky, zejména z východního Pruska. Mohutný nálet nepřežilo 30 000 lidí, město hořelo několik dní. Vedla Drážďan se stala cílem amerického náletu i stověžatá Praha. Přes 60 létajících pevností svrhlo na Prahu 52 tun pum. Nálet si vyžádal kolem 700 mrtvých a 1400 zraněných. Praha vedle civilních obětí, sčítala i veliké materiální škody, 200 domů bylo zničeno, stovky dalších byly těžce poškozeny. Nejvíce utrpěla oblast kolem Karlova náměstí, Nového Města a Vinohrad. Zcela vyhořel vzácný benediktinský klášter Na Slovanech, založený císařem Karlem IV roku 1347. Náletem byla zničena i významná židovská synagoga na Vinohradech.

Únorový nálet využila ke své propagandě protektorátní reprezentace. Velké smuteční rozloučení se konalo 18.února na tehdejším Říšském náměstí (dnes Mírovém náměstí) v Praze. Praha byla cílem těžkých amerických náletů následně i v březnu 1945. Cílem se staly zejména libeňské a vysočanské továrny. I tento nálet nepřežily další stovky obětí. Nálety stály Prahu 1000 mrtvých a 2000 zraněných. Praha v těchto dnech plakala… Také nálet na Plzeň 25.dubna 1945 tedy 14 dnů před koncem války vyvolává pochybnosti.

I po 73letech se vznáší velké otazníky nad smyslem amerického únorového náletu na Drážďany, ale i na Prahu. Desetitisíce lidí v závěru války, zcela zbytečně zahynulo. V obou městech byly zničeny také významné památky. Náletem utrpěly zejména Drážďany, tento skvost na Labi, nazývaný saskou Florencií. Některé proluky v Praze po zničených domech byly teprve nedávno zastavěny. V případě Prahy snad mohlo jít o omyl, dodnes se názory či hledání pravdy, různí. K tomuto únorovému náletu na Prahu se nikdo také příliš nehlásí… Pravda, byla jen maličkou kapkou hrůzy od té, kterou prožívali lidé ve Varšavě, Stalingradu, Leningradu, Hamburku a v dalších městech, přes které se přehnala „totální“ válka.

Letos si budeme připomínat 73.výročí konce 2.světové války. Při pohledu na zničující válku v Sýrii, Iráku, ale i na Ukrajině vyvstává otázka, zda se svět konečně poučil z historie ? Opět jsou bombardována města, na ulicích umírají lidé. Do bezpečí prchají miliony uprchlíků… Svět je na pokraji války.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Co chtějí muslimové

12:17 Petr Hampl: Co chtějí muslimové

Denní glosy Petra Hampla.