Přemysl Votava: Natažená ruka. Co jsi udělal pro vlast?

27.03.2020 13:24

Slyšíme to kolem sebe. Mnozí jen naříkají, denně ruce natahují, zatímco ti druzí pro občany dělají. Těm druhým děkujeme, nenaříkají, nestěžují si, nenatahují ruce.

Přemysl Votava: Natažená ruka. Co jsi udělal pro vlast?
Foto: Archiv autora
Popisek: Přemysl Votava

Pracují ve dne i v noci, v neděli i ve svátek. Většinou jsou bezejmenní, nejsou vidět v televizi, nejezdí lyžovat do Alp, nevidíme je u jižního moře, jejich výdělky často stačí jen na ty základní životní potřeby. Na rozdíl od těch pomíjivých hvězdiček, které zítra zmizí z oblohy obrazovek, podií či médií.

Vlast je dnes v ohrožení, v době ohrožení se rodí kvalita národa. Bylo tomu již mnohokráte v minulosti. Před 75 lety končila světová válka, naši dědové, otcové umírali na prahu svého života. Mnozí nemuseli, mohli se schovat, přikrčit, přesto šli bojovali za svou vlast, rodilo se hrdinství, ale i kolaborace. Těch příběhů o statečnosti našich předků je v historii celá řada… I dnešní doba je zkouškou.

Půjdeme ve stopách statečných předků? Místo vyčkávání či velkých slov můžeme vykročit vlasti na pomoc. Každý svým dílem. Každý dle svých možností. Příběhů a vzorů statečnosti je kolem nás mnoho. Lékaři, zdravotní sestry, hasiči, řidiči, policisté, prodavačky, pracovníci komunálních služeb a tisíce dalších, ti všichni jsou v první bojové linii. Bojují i za naše zdraví, za naše životy…

Politici stojí před velkou životní zkouškou, my občané hledáme v nich oporu, naději, respektujeme proto jejich pokyny, nařízení. Odpouštíme jim proto i drobná pochybení. Nedávné vystoupení premiéra nás povzbudilo, dalo nám naději. Dokonce již můžeme srovnávat s Evropou. I přes naše první oběti vidíme za hranicemi tisíce obětí v Itálii, Španělsku, stovky obětí v dalších státech EU. Nemocnice kolabují, lékaři i sestry jsou tam na pokraji svých sil… Nedostává se jim zdravotních potřeb. Je nutno připomenout, že Česká republika jako jedna z prvních zemí zajistila potřebnou pomoc dodávkami z Číny, stovky tun dnes přistávají na letištích v České republice.

V souvislosti s tím je EU podrobována kritice. Ještě před několika týdny přešlapovala, nebyla připravena na COVID-19. To varování z Číny nebrala vážně, EU musí proto přehodnotit mnohé své postoje, priority. Kdo třeba slyšel, že v Evropské komisi (EK) má své místo i komisařka pro zdraví, jakási paní Stella Kyriakidis? Já o ní neslyšel… Státy si mají podávat ruce v době nebezpečí! Hledat porozumění. Nehledat jen chybičky, okopávat, ale umět i poděkovat, ocenit!

Dnes stojíme před otázkou, co jsi Ty, občane, udělal pro vlast? Co jsi udělal pro vlast Ty senátore, Ty poslanče, Ty ministře. Co jste odkrojili, vy zástupci lidu, pro pomoc potřebným. Každý svým dílem, každý dle svých možností…

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…