Průzkum: Sedmdesát osm procent podniků se cítí ohroženo digitálními startupy

26.10.2016 13:03 | Zprávy

Sedmdesát osm procent podniků se podle nového průzkumu domnívá, že digitální startupy jsou nebo budou hrozbou pro jejich organizaci. Tento fenomén podněcuje inovativní společnosti k rozvoji, který dále urychluje úpadek soupeřů. Téměř polovina (45 %) dotazovaných globálních podniků se obává, že je v příštích třech až pěti letech může převálcovat konkurence startupů zrozených v digitálním prostředí.

Průzkum: Sedmdesát osm procent podniků se cítí ohroženo digitálními startupy
Foto: pixabay.com
Popisek: Průzkum - ilustrační foto

Některé společnosti cítí, že je tempo změn důkladně semlelo. Více než polovina (52 %) podnikových lídrů vnímá ve svém oboru v posledních třech letech významné narušení zavedených paradigmat vlivem digitálních technologií a „internetu všeho“. Necelá polovina (48 %) respondentů z globálních podniků připustila, že netuší, jak bude jejich obor vypadat za tři roky.

Zjištění pocházejí z nezávislého průzkumu společnosti Vanson Bourne mezi 4 000 lídrů velkých a středních podniků ze 16 zemí a 12 oborů.

„Čtvrtá průmyslová revoluce se zatím zdá být stejně nelítostná jako její předchůdkyně. Firmy, které neudrží krok, začnou zaostávat… v lepším případě. Strategie odložíme to na zítřek jednoduše nebude fungovat,“ vysvětluje Jeremy Burton, marketingový ředitel Dell Technologies.

Pomalý pokrok, nebo digitální krize na obzoru?

Pokrok probíhá přinejlepším nevyrovnaně. Některé společnosti s digitální transformací sotva začaly. Mnohé zvolily polovičatý přístup. Jen menšina má digitální transformaci prakticky hotovou. Pouze jeden ze tří dotazovaných podniků má dobře zvládnuté základní prvky digitálního podnikání*. V mnoha firmách uvažují a jednají digitálně jen některé části a převážná většina (73 %) uznává, že digitální transformace by v jejich organizaci měla mít širší záběr.

Zhruba šest z deseti podniků není s to dostát nejdůležitějším nárokům zákazníků – například požadavkům na lepší zabezpečení a nepřetržitý rychlý přístup ke službám a informacím. Téměř dvě třetiny (64 %) přiznávají, že nevyužívají k rozhodování informace získané v reálném čase.

„To jsou v digitálním věku nutné podmínky úspěchu. Neschopnost dodržet je může na takto konkurenčním trhu podnítit začátek digitální krize,“ dodává Burton.

Výzkum doplňuje index digitální transformace podle Dell Technologies, který respondenty hodnotí na základě toho, jak sami vnímají výkon své firmy v digitální transformaci. Z těchto srovnávacích testů vyplývá, že jen 5 % podniků se vyšvihlo do skupiny digitálních lídrů, téměř polovina naopak zaostává.

1. Lídři: 5 % – digitální transformaci, v jejích různých podobách, mají zapsánu v DNA svého podniku.
2. Implementující: 14 % – mají vyzrálý plán digitální transformace, investují a zavádějí inovace.
3. Zvažující: 34 % – přijímají digitální transformaci opatrně a postupně, plánují a investují s ohledem na budoucnost.
4. Následovníci: 32 % – provedli jen velmi málo digitálních investic, váhavě začínají plánovat do budoucna.
5. Zaostávající: 15 % – nemají plán digitální transformace, omezeně investují a zavádějí dílčí iniciativy.

Plán digitální záchrany

Vzhledem k akutní hrozbě narušení statu quo začínají podniky hledat cesty k nápravě. Ve snaze pokročit v digitální transformaci:
• 73 % podniků souhlasí, že potřebují v technologiích upřednostnit centralizovanou strategii.
• 66 % plánuje investovat do IT infrastruktury a dovedností potřebných k digitálnímu vedení.
• 72 % rozšiřuje své schopnosti v oblasti vývoje softwaru.

Nejdůležitější investice do IT plánované v příštích třech letech, jak je respondenti uvedli v pořadí podle priority:
1. Konvergovaná infrastruktura
2. Technologie pro extrémně vysoký výkon (například Flash)
3. Analytika, big data a zpracování dat (například úložiště Data Lake)
4. Technologie Internetu věcí

Něco mezi čtvrtinou a třetinou podniků navíc dosáhlo dalších milníků – vytvořily plně digitální výsledovku (36 %), v partnerství se startupy zavádějí otevřený inovační model (35 %), oddělily některou část organizace nebo zamýšlejí získat potřebné dovednosti a inovace prostřednictvím fúzí a akvizic (28 %). Jen 17 % měří úspěch podle počtu podaných patentů a téměř polovina (46 %) integruje digitální cíle do cílů všech oddělení a zaměstnanců.

„V nedaleké budoucnosti bude mít prakticky každý podnik ve svém centru odborné zkušenosti s vývojem softwaru. Mnohé z těchto společností budou zcela nové, jiné – kde se 20 let nenapsala ani řádka kódu – vykročí na významnou cestu. Podniky budou zápasit s tím, jak zvládnout tisíckrát víc uživatelů a dat, a transformaci IT infrastruktury budou pohánět nové digitální produkty a služby,“ tvrdí Burton.

„Digitální transformace je výsledkem prolnutí technologických možností a rychle se přizpůsobující kultury, která chápe nejen to, co mohou technologie podniku přinést, ale také proč jsou při vytváření firemní budoucnosti tak důležité,“ domnívá se Daniel Newman, hlavní analytik ve společnosti Futurum Research. „Nejvyšší vedení firem musí při zvažování investic do digitální transformace porozumět hrozbám specifickým pro jejich obor i tomu, jak mohou technologie posunout podnik na vyšší úroveň a zajistit mu konkurenceschopnost.“

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Myslíte, že chce Rusko mír?

Jak hodnotíte podmínky, které si Rusko stanovuje pro ukončení války? Přijde vám ztráta území a zákaz vstoupit do NATO jako adekvátní podmínka? Mně teda moc ne a kladu si otázku, zda to Rusko nepožaduje záměrně, aby to vypadalo, že se dohodnout, ale vlastně vůbec nechce. Co myslíte? A věříte, že je r...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Josef Bezecný: ChciVálkové už mají jistě zakoupené jízdenky na Ukrajinu

9:44 Miroslav Josef Bezecný: ChciVálkové už mají jistě zakoupené jízdenky na Ukrajinu

Mladý traktorista pokojně oral pole v blízkosti rusko-čínské hranice. Náhle byl napaden dvěma čínský…