Richard Seemann: Bundeswehr bude nadále operovat v Mali

29.06.2021 12:33 | Komentář

Po útoku na vojáky Bundeswehru v Mali spolková ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová chce zachovat nasazení Bundeswehru v této západoafrické zemi. V rozhovoru pro německou rozhlasovou stanici Deutschlandfunk se vyslovila pro formulaci realisticky dosažitelných cílů s ohledem na hodnocení mise v Afghánistánu odkud Bundeswehr odchází.

Richard Seemann: Bundeswehr bude nadále operovat v Mali
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Za městečkem už je hranice s Německem

Minulý pátek, shodou okolností ve chvíli tragédie ve Würzburgu, zaútočil sebevražedný atentátník bombou umístěnou v autě na stojící hlídku severovýchodně od malijského města Gao. Třináct vojáků OSN bylo zraněno, z toho dvanáct Němců, tři z nich vážně. Podle OSN vojáci zde zajišťovali konvoj malijského praporu, kdy již den předtím došlo k výbuchu nálože, ale tehdy došlo pouze k hmotné škodě na vozidle. Na území Mali působí přibližně 1 100 vojáků Bundeswehru, kteří se účastní stabilizační mise OSN MINUSMA a výcvikové mise EU EUTM, která cvičí malijské bezpečnostní síly. Mise, která byla v květnu 2021 prodloužena pouze o jeden rok, má za úkol podpořit mírový proces v zemi, kde žije 17 mil. obyvatel na ploše 1,2 milionu čtverečních kilometrů. Politická situace v Mali kde působí několik islamistických teroristických skupin se od roku 2012 vyznačuje rostoucí nestabilitou. Během jednoho roku došlo ke dvěma převratům a v posledních letech se násilí motivované převážně islamisty rozšířilo i do sousedních zemí Sahelu. V krizovém regionu zahynuly tisíce vojáků a civilistů a statisíce lidí byly nuceny opustit své domovy.

Mezitím se všech dvanáct německých vojáků s modrými přilbami, kteří byli při útoku zraněni, vrátilo do Německa. "Dobrou zprávou je, že jsou všichni doma a všichni jsou stabilní," řekla křesťansko-demokratická německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová v rozhlasové stanici Dlf. Dodala, že tři vážně zranění jsou rovněž ve stabilizovaném stavu a že zatím není známo, kdo za útokem stojí. "V oblasti, kde jsme operovali, však působí dvě velké teroristické skupiny," uvedla s tím, že jedna z nich je saharský Islámský stát a druhá je skupina napojená na Al-Káidu. Předpokládá se, že to byla jedna z těchto dvou skupin, ale k odpovědnosti se však zatím nikdo nepřihlásil," uvedla ministryně obrany.

Vyšetření útoku je v popředí zájmu, protože toto vyjasnění slouží k ochraně vojáků a vojákyň jiných zemí, kteří jsou nasazeni společně s Němci. Odmítla přitom obvinění Asociace veteránů, že vojáci v Mali nejsou dostatečně chráněni. Celý region v oblasti Sahelu se "oslabil z hlediska státnosti" - poznamenala Annegret Kramp-Karrenbauerová a teroristé prý jednají stále více agresivněji. Naléhavě proto žádám, abychom se při bilancování mise také velmi střízlivě podívali na naše zkušenosti z Afghánistánu a pečlivě se zamysleli nad tím, čeho tam můžeme dosáhnout a čeho tam chceme dosáhnout.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?

Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

15:49 Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

Největším ekonomickým nákladem je prudký nárůst nejistoty, co bude dál s exportním průmyslem. Pomůže…