Minulý pátek, shodou okolností ve chvíli tragédie ve Würzburgu, zaútočil sebevražedný atentátník bombou umístěnou v autě na stojící hlídku severovýchodně od malijského města Gao. Třináct vojáků OSN bylo zraněno, z toho dvanáct Němců, tři z nich vážně. Podle OSN vojáci zde zajišťovali konvoj malijského praporu, kdy již den předtím došlo k výbuchu nálože, ale tehdy došlo pouze k hmotné škodě na vozidle. Na území Mali působí přibližně 1 100 vojáků Bundeswehru, kteří se účastní stabilizační mise OSN MINUSMA a výcvikové mise EU EUTM, která cvičí malijské bezpečnostní síly. Mise, která byla v květnu 2021 prodloužena pouze o jeden rok, má za úkol podpořit mírový proces v zemi, kde žije 17 mil. obyvatel na ploše 1,2 milionu čtverečních kilometrů. Politická situace v Mali kde působí několik islamistických teroristických skupin se od roku 2012 vyznačuje rostoucí nestabilitou. Během jednoho roku došlo ke dvěma převratům a v posledních letech se násilí motivované převážně islamisty rozšířilo i do sousedních zemí Sahelu. V krizovém regionu zahynuly tisíce vojáků a civilistů a statisíce lidí byly nuceny opustit své domovy.
Mezitím se všech dvanáct německých vojáků s modrými přilbami, kteří byli při útoku zraněni, vrátilo do Německa. "Dobrou zprávou je, že jsou všichni doma a všichni jsou stabilní," řekla křesťansko-demokratická německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová v rozhlasové stanici Dlf. Dodala, že tři vážně zranění jsou rovněž ve stabilizovaném stavu a že zatím není známo, kdo za útokem stojí. "V oblasti, kde jsme operovali, však působí dvě velké teroristické skupiny," uvedla s tím, že jedna z nich je saharský Islámský stát a druhá je skupina napojená na Al-Káidu. Předpokládá se, že to byla jedna z těchto dvou skupin, ale k odpovědnosti se však zatím nikdo nepřihlásil," uvedla ministryně obrany.
Vyšetření útoku je v popředí zájmu, protože toto vyjasnění slouží k ochraně vojáků a vojákyň jiných zemí, kteří jsou nasazeni společně s Němci. Odmítla přitom obvinění Asociace veteránů, že vojáci v Mali nejsou dostatečně chráněni. Celý region v oblasti Sahelu se "oslabil z hlediska státnosti" - poznamenala Annegret Kramp-Karrenbauerová a teroristé prý jednají stále více agresivněji. Naléhavě proto žádám, abychom se při bilancování mise také velmi střízlivě podívali na naše zkušenosti z Afghánistánu a pečlivě se zamysleli nad tím, čeho tam můžeme dosáhnout a čeho tam chceme dosáhnout.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV