Richard Seemann: Deportace do Afghánistánu pozastaveny

05.08.2021 17:28 | Komentář

Deportační let do Afghánistánu, který byl původně plánován na včera večer, německá strana zrušila. Podle informací DPA bylo několik Afghánců, kteří měli letět z Mnichova do Kábulu již převezeno zpět do bavorské metropole.

Richard Seemann: Deportace do Afghánistánu pozastaveny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Německé spolkové republiky

Spolkoví politici sociální demokracie, Zelených a strany Levice považují deportace do země po nedávném postupu Talibánu za neoprávněné. Organizace na ochranu lidských práv Pro Asyl rovněž kritizovala deportaci jako nezodpovědnou a obvinila spolkovou vládu z "nelidského přístupu". Stalo se tak poté, co ještě o víkendu ministr vnitra Horst Seehofer a kandidát na kancléře za CDU/CSU Armin Laschet potvrdili, že budou pokračovat v deportacích kriminálních Afghánců.

Rakousko již dříve v úterý zastavilo plánovanou deportaci odmítnutého žadatele o azyl do Afghánistánu na základě předběžného opatření Evropského soudu pro lidská práva. Soudní dvůr své rozhodnutí založil na současné bezpečnostní situaci v Afghánistánu, vyhoštění za současných podmínek by prý představovalo porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Rovněž upozornil, že Afghánistán v polovině července požádal EU o pozastavení deportací na tři měsíce a Finsko, Švédsko a Norsko této žádosti vyhověly. Počet civilních obětí v Afghánistánu mezitím roste a rovněž Agentura EU pro ochranu hranic Frontex, která podporuje odbavování těchto letů, je přestala již v červenci organizovat.

Otázka deportací do Afghánistánu byla v poslední době v Rakousku jablkem sváru, a to i v rámci koalice lidové strany a Zelených. Současná situace v Afghánistánu je tématem i v Německu. Pro Asyl obvinila německou vládu, že navzdory postupu Talibánu pokračuje v plánech na deportace do Afghánistánu přes Vídeň. Mluvčí ministerstva vnitra na dotaz odpověděl že „žádný takový let se neplánuje“, ale vedoucí zemské skupiny CSU Alexander Dobrindt se vyslovil pro další deportace „nebezpečných osob a násilníků" do Kábulu, protože zločinci ztratili právo na pobyt. Naproti tomu předseda Strany zelených Robert Habeck prohlásil, že za současných okolností nelze lidi deportovat. "Zločinci by si pak museli odpykat spravedlivý trest zde v Německu," zdůraznil Habeck. V Afghánistánu mezitím přibývá podle zpravodajských agentur mnoho civilních obětí. Podle mise OSN v Afghánistánu bylo jen v probíhajících bojích v hlavním městě provincie Laškargáh na jihu Afghánistánu během 24 hodin zabito nejméně 40 civilistů a 118 jich bylo zraněno a Talibán v současné době má již polovinu území země pod svou kontrolou.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Zdeněk Nekula byl položen dotaz

Co děláte proti zdražování potravin?

A prosím, buďte konkrétní. Zatím jen sledujete marže a cena potravin dál roste. Navíc, jak zjistím, kdo má jak vysokou marži? Vím, že odmítáte plošná opatření, ale podle mě nepřicházíte z žádnými? Proč třeba aspoň nepomůžete zemědělcům a farmářům, aby nemuseli zdražovat a uživili se? Děkuji za konkr...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Osmdesát let od atentátu na R. Heydricha

19:53 Jiří Paroubek: Osmdesát let od atentátu na R. Heydricha

Dnes je tomu 80 let, co byl českými parašutisty, vycvičenými ve Velké Británii, Gabčíkem a Kubišem,…