Richard Seemann: Mnichovská bezpečnostní konference bez Moskvy

18.02.2022 19:53

Mluvit o Rusku, ale ne s Ruskem – to by mohlo být neoficiální motto Mnichovské bezpečnostní konference, konstatuje ARD.

Richard Seemann: Mnichovská bezpečnostní konference bez Moskvy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Večerní ulice Mnichova

Moskva poprvé po desetiletích nevysílá oficiální delegaci za situace, kdy se Západ zabývá výhradně ukrajinskou krizí. Právě na jejím pozadí dnes konference začíná. Mezi nejvýznamnější řečníky v následujících třech dnech budou patřit německý kancléř Olaf Scholz, americká viceprezidentka Kamala Harrisová a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko není přítomno poprvé po více než třiceti letech, přitom před nejvýznamnějším světovým setkáním expertů na bezpečnostní politiku nebyla bezpečnostní situace v Evropě tak nejistá jako tentokrát.

Náznaky uvolnění, které kancléř Scholz slyšel v úterý při své inaugurační návštěvě Moskvy, jako by se už dávno rozplynuly, konstatuje dnešní ranní komentář pořadu ARD Tagessschau. Obavy z ruského útoku na Ukrajinu opět rostou, i když a americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes očekává, že Rusko stáhne část svých vojáků z ukrajinských hranic. Přitom však jeho šéf Joe Biden zároveň varuje před invazí „v nejbližších dnech“ a on samotný vysvětloval v Radě bezpečnosti OSN, jak by se dala sestrojit záminka k útoku. "Může to být násilná událost, kterou Rusko vznese proti Ukrajině, nebo nehorázné obvinění, které Rusko vznese proti ukrajinské vládě," tvrdil Blinken.

Západ mluví sám se sebou o válečné situaci, kterou Rusko popírá. Nyní Blinken podle očekávání bude v pátek v Mnichově sedět na pódiu v konferenčním hotelu Bayerischer Hof se spolkovou ministryní zahraničí Annalenou Baerbockovou, aby hovořili o ukrajinské krizi. Ministři zahraničí předních západních ekonomických mocností se pak navíc budou dohadovat na dalším postupu.

Anketa

Vyčítáte Okamurově SPD, že obstrukcemi blokuje pandemický zákon?

hlasovalo: 34130 lidí

Německo předsedá této skupině sedmi (G7), která zahrnuje také USA, Velkou Británii, Francii, Itálii, Kanadu a Japonsko. Pravidelný host Sergej Lavrov zůstává doma a Západ je tak zastoupen v Mnichově z velké části sám. V bavorské metropoli se očekává také generální tajemník OSN, který zahájí konferenci, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfové EU.

"S politováním musíme konstatovat, že konference se v posledních letech stále více proměnila v transatlantické fórum," zhodnotila tuto situaci mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. Expertní setkání ztratilo objektivitu a integraci jiných pohledů, bez Lavrova, který byl v posledních letech jedním z nejvěrnějších hostů vedoucího konference Wolfganga Ischingera, komentuje ARD.

S ohledem na konferenci si Rusko v současné době připomíná také 15. výročí projevu šéfa Kremlu Vladimira Putina v Mnichově v roce 2007. Už tehdy – dlouho před ukrajinským konfliktem – si ruský prezident stěžoval představitelům NATO a USA na nekontrolované rozšiřování západní aliance k ruským hranicím a obvinil Spojené státy z vytvoření mocenského centra, které jedná bez kontroly. Rozšiřování NATO nevedlo k větší bezpečnosti ve světě, ale k většímu počtu úmrtí, řekl Putin v únoru 2007. "Jakýkoli náhodný incident bude mít za následek bombardování a střelbu." Ruská státní média také používají obrázky loňského stažení USA z Afghánistánu a komentují, že to Putin předpověděl. Přitom podle DeutschlandTrendu ze 17. února 2022 většina Němců odmítá členství Ukrajiny v NATO.

Tři desítky hlav států a vlád a více než 80 ministrů bude v Mnichově kromě ukrajinské krize se bude v Mnichově diskutovat i o dalších tématech. Ale i skutečně velká témata této doby, jako je změna klimatu, digitalizace a systémová konkurence mezi demokracií a autokracií, pravděpodobně ustoupí do pozadí s ohledem na akutní ohrožení míru v Evropě, uzavírá úvahu německá ARD.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Soudci proti ministrovi

11:24 Zdeněk Jemelík: Soudci proti ministrovi

Když jsem si na České justici dne 3. května 2024 přečetl článek Petra Dimuna „Nebezpečné a destabili…