Richard Seemann: Německo obrátilo pozornost k Indii

11.11.2019 17:31 | Zprávy
autor: PV

Německá spolková kancléřka Angela Merkelová v doprovodu čtyř ministrů a osmi státních sekretářů navštívila po usnesení Bundestagu Indii, aby s ní spolupracovala jako protiváhou k Číně a kromě rozvoje vzájemné spolupráce rozmrazila po šesti letech styky s Evropskou unií. Cestu podnikla ještě těsně před třicátým výročím konce berlínské zdi. Dostalo se jí uvítání které není v evropských zemích obvyklé.

Richard Seemann: Německo obrátilo pozornost k Indii
Foto: Hanka Brožková KPR
Popisek: Indický prezident Rám Náth Kóvind na návštěvě ČR

Ve skutečnosti více než o konzultace šlo o restart vzájemných vztahů druhé nejlidnatější světové velmoci s Německem a Evropskou unií. V centru vzájemných konzultací vedle obchodních vztahů byly zahraniční a bezpečnostní otázky, inovace, digitalizace, zdravotnictví, ochrana klimatu a rozvoj vzájemných vztahů. O problémech týkajících se lidských práv jako je současná situace v Kašmíru a deficitech v zemi, která se označuje oproti Číně jako demokratickou, jak napsal jeden z německých komentátorů, se sice hovořilo, ale diskrétně za kulisami, když Merkelová konstatovala, že v této oblasti dnešní situace není uspokojivá. Vedle sebe v Asii stojí dvě jaderné velmoci stejně početné. Z nichž zatím Čína vytváří pětinásobek HDP Indie, ačkoliv ta má všechny předpoklady k bouřlivému ekonomickému rozvoji. Obě země přitom vycházely v roce 1990 ze stejné startovní úrovně.

Merkelová zdůraznila, že je nutno proto podpořit vzájemné poznání, k čemuž napomáhá skutečnost, že v současné době v Německu studuje dvacet tisíc Indů a pro další jsou zde dveře otevřené. Německo je připraveno v příštích pěti letech jen na modernizaci indické osobní dopravy věnovat miliardu Euro a pomoci vytvářet infrastrukturu v zemi téměř s jednou a půl miliardy lidí. Pomoci chce i s modernizací zemědělství, kde v pracuje polovina indického obyvatelstva, zatím co v Německu pouhá dvě procenta.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Vy-EU zaspala

Na to jste přišel až nyní? Nemyslíte, že EU zaspala snad ve všem? A že to hlavní, co se jí daří je destabilizace sama sebe?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klára Samková: Stanovisko k žádosti předsedkyně ČAK

16:26 Klára Samková: Stanovisko k žádosti předsedkyně ČAK

Stanovisko k žádosti předsedkyně ČAK o „pochopení“ pro zvýšení příspěvku na činnost České advokátní …