Přizpůsobují se tomu i české firmy. Od zavedení sankcí řada začala z nich s takzvanou lokalizací, založením pobočky a výrobou přímo v Rusku.
Výrobu v ruském Toljatti například vloni zahájil producent zapalovacích svíček Brisk Tábor. Už o rok dříve začal přímo v Rusku působit český výrobce nábytku Techo, investice rozšiřuje potravinářská společnost Hamé i další firmy jako je TOS Varnsdorf, Agrostroj Pelhřimov, Škoda Transportation a další.
„Dochází ke změně produkce, kterou lze do Ruska vyvézt. Rusové totiž usilují o zvýšení vlastní produkce a trendem je snaha vyrobit maximum doma. Ruská vláda spustila takzvaný program importozaměšenija, což znamená náhradu dovozu zahraničního zboží domácí produkcí,“ potvrzuje česká Komora pro hospodářské styky se SNS.
Česko-ruská obchodní bilance
„Vývoj v Rusku jde směrem k lokalizaci, je to politické zadání, maximálně vyrábět v Rusku, což je podpořeno masovou devalvací ruské měny,“ říká i bývalý ministr průmyslu Jan Mládek, který měl i ve své ministerské pozici k Rusku poměrně blízko.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV