Roman Veselý: Kondolence rodinám zabitých vojáků

01.11.2018 17:40 | Zprávy

Soukromý názor MUDr. Romana Veselého k nedávné tragické události.

Roman Veselý: Kondolence rodinám zabitých vojáků
Foto: Armáda ČR
Popisek: Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubojovníky

Události posledních dnů mne přiměly k napsání těchto řádků. Už to v těch novinách nemůžu jen tak číst. Jako lékař vojenské nemocnice nutně přicházím v ambulanci osobně do kontaktu s vojáky odjiždějícími na zahraniční mise. Za ty roky jsem se ještě nikdy nesetkal s vojákem , který by se upřímně domníval, že přiváží obyvatelům např. Afghánistánu nebo Iráku demokracii. Proč o těchto věcech píší stále dokola zcela nezasvěcení novináři opak?? 

No asi jde o nějakou placenou propagandu, jinak si to soudný člověk nemůže vysvětlit. Proč se nezeptají přímo těch prostých vojáků? Proč se ptají výhradně pomýlených nevědomých a mnohdy vysloveně hloupých a neinformovaných politiků? Já se s těmi obyčejnými "pěšáky" občas do řeči dám. Ve světle posledních nešťastných opakovaných úmrtí našich bojovníků v Afghánistánu jsem se rozhodl o tom napsat. 

Za ty roky mi postupně mnohokrát potvrdili to, co jsem si začal myslet už dávno - zahraniční mise prostě NIC neřeší... Uvedu příklady. Tak třeba: pilot vrtulníku v Afghánistánu o výcviku a úrovni Afghánců (jméno znám, ale neuvedu ho) - pane doktore, představte si, že máte za úkol naučit skupinu šimpanzů řídit vrtulník.. technik vrtulníku v Afghánistánu o výcviku Afghánců (jméno znám, ale neuvedu ho) - pane doktore, představte si, že když jsme odešli, nebyli Afghánci schopni se o technickou údržbu vrtulníků postarat, přestalo se létat.. vojenský lékař od vojenské policie v Iráku (jméno znám, ale neuvedu ho) - vycvičíme vojenského policistu včetně základů čtení a psaní, v tu ránu jde o nejvzdělanějšího člověka v rodné vesnici...po slavnosntím vyřazení a nafasování vlastní zbraně okamžité zběhnutí k těm, proti kterým jsme jej cvičili voják- ženista-člen několika misí v Afghánistánu a Kosovu (jméno znám, ale neuvedu ho) - mnozí Američani jsou zbabělci, kolikrát nechali v ohni naše vojáky, sami se schovali...zvláště Hispánci chtějí jen přežit misi, mají slíbené občanství USA po návratu, o nic jiného jim nejde politolog - mocnosti - spojenci chtějí odejít, ale chtějí si zachovat tvář (a to je hlavní důvod , proč obyčejní vojáci umírají!!!! )

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje

13:28 Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje

Máme prý konzervativního prezidenta republiky. Nebo by se to aspoň některému pozorovateli mohlo zdát…