Rudolf Kučera: Nastávající volby budou volbami tváří, nikoli volbami mezi programy

06.10.2013 9:26 | Zprávy

Nadcházející volby nebudou až tak dramatické, protože vítěz je pravděpodobně znám a spíše jde o to, kdo se do Poslanecké sněmovny ještě dostane, a pokud se dostane, kolik získá poslaneckých míst. Zda tedy bude nějak ovlivňovat budoucí složení vlády. V dnešním komentáři nechci dělat žádnou větší předvolební prognózu, protože je to v zásadě nemožné. Takže si dovoluji nabídnout jen několik poznámek. Hlavně bych se chtěl kriticky vyjádřit k několika stále se opakujícím tvrzením, která záměrně vypouštějí některé politické strany.

Rudolf Kučera: Nastávající volby budou volbami tváří, nikoli volbami mezi programy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební místnost

Zaprvé, že existence nových malých politických stran, ucházejících se o vstup do parlamentu, volby komplikuje a činí je nepřehlednými. Myslím si opak. V minulých volbách voliči vyřadili z Poslanecké sněmovny dvě tradiční politické strany, lidovce a Zelené. Potrestali je za jejich nevěrohodnost. Obě tyto strany se dnes ucházejí o rehabilitaci a uvidíme, jak v očích voličů dopadnou. Ještě před těmito volbami voliči v průzkumech de facto vyřadili někdejší politickou stranu Věci veřejné, která se předtím sama rozpadla. Lze tedy říci, že voliči jednají nějak chaoticky? Patrně nikoli. A jestliže se jim nyní nabízejí další nové strany, lze to hodnotit jako přirozené a logické. Mezi nimi si voliči vyberou, a jak se ukazuje, půjde hlavně o Ano Andreje Babiše.

Mnozí se pozastavují nad tímto podnikatelem a jeho minulostí. Jenže problém je někde jinde. Babiš dokázal získat pro ANO řadu docela věrohodných osobností, které zjevně veřejnost oslovují. Každá strana měla takovou možnost, jenže ji nedokázala naplnit, i když tady samozřejmě mohly hrát roli peníze. ANO je nová strana a hlavní obavou, kterou lze vůči ní vyslovit je, že každá politická strana, v jejímž čele stojí tak bohatý člověk s takovým vlivem, nemusí být v budoucnu příliš demokratická. Příklady ze světa varují.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.