Test síly
Je zcela nepochybné, že sankce plánované USA proti Íránu postihnou negativně (nebo by mohly postihnout) řadu evropských zemí. Cílem amerických sankcí je totiž omezit firmy z jakékoliv země, aby obchodovaly s Íránem. První, co taková země či podnik nebude moci využít jsou americké banky. Ale tím to nekončí. Dotčený, s Íránem podnikající subjekt, nebude v podstatě moci působit na území USA. Nařízení EU proto předem akceptuje, že ty země či podniky (firmy), kterým by ztráta amerického trhu způsobila podstatně vyšší škody, nemusejí nařízení EU o ignoraci amerických sankcí vůči Íránu respektovat. Otázkou ale potom je, proč vůbec takové nařízení je vydáváno a proč šéfové států jej údajně pokládají za potřebné. Alibi pro vyčíslování škod? Alibi pro vyšší čerpání tak oblíbených dotací za údajnou ztrátu? Alibi pro zvyšování členských příspěvků zemí pro EU? Asi. Juncker hrozil americkému prezidentu Trumpovi už při jeho nástupu zdviženou pěstičkou výrokem: "Musíme nového prezidenta naučit, co je Evropa a jak funguje". Jenomže silácká prohlášení Junckera mají nádech zastydlé puberty a vedou pouze k oslabování atlantické spolupráce. Čísla ukazují
V roce 2016 obchod s Íránem představoval pro EU import ve výši 5,5 Mld. Eur, a export 8,3 Mld. eur. Hlavními exportními komoditami z Íránu byly kondenzáty zemního plynu (16,66 %), zkapalněné zemní plyny (6,55 %), lehké oleje vyjma benzín (5,67 %), zkapalněný propan (2,78 %) a zkapalněný ropný plyn (2,74 %), a hlavními zeměmi, kam směřuje Íránský vývoz byly v tomto pořadí ČLR, UAE, Írák a Turecko. Však také Turecko zdůrazňuje, že Írán je „přátelská a bratrská" země. „Čím silnější je Írán v tomto regionu, tím silnější se také stane Turecko, a čím je silnější Turecko, tím silnější se stane také Írán," řekl turecký ministr Zeybekci. A dodal: „Ankara a Teherán budou pokračovat v ekonomických vztazích nehledě na to, že USA opouštějí jadernou dohodu uzavřenou v roce 2015 s Íránem.“
Sluší se přiznat, že i některé unijní země měly z následné obnovy vztahů s Íránem po zrušení sankcí nemalý prospěch – zveřejněné obchody narůstaly s Rakouskem, stejně tak se Španělskem, Nizozemskem či Itálií. EU do Íránu vyváží jaderné reaktory, boilery, strojírenské produkty, nástroje, farmaceutické a chemické výrobky, auta, letadla, plasty a zařízení pro vesmírné projekty.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV