Rudolf Polanecký: Putinova okupace Krymu v přímém přenosu

12.03.2013 9:06

Každý den se objevují zprávy z Ukrajiny, především z Krymu, kde můžeme sledovat ruskou okupaci v přímém přenosu, včetně příprav na novou hranici ukrajinsko-ruskou hranici.

Rudolf Polanecký: Putinova okupace Krymu v přímém přenosu
Foto: RussianMind
Popisek: Staronový ruský prezident Vladimir Putin

Na obou stranách funguje propaganda, ale prim hraje Rusko. Ruská média například šíří dezinformaci o desetitisících Rusů, kteří utíkají před ukrajinskými fašisty přes hranice do Ruska, aby si zachránili holý život. Skutečnost je podle zahraničních zpravodajů, kteří jsou na Krymu, úplně jiná. Nakonec musel místopředseda ruské imigrační služby Anatolij Fomenko tuto informaci popřít, protože některé ruské regiony se začaly připravovat na proud uprchlíků a sbírat humanitární pomoc. Zrovna tak zvěsti o fašistických ukrajinských teroristech, kteří bojovali na Majdanu, by byli úsměvné, jenže problém je, že mnoho lidí jiné než ruské zprávy nemá.

Ukrajinci bojují proti různým dezinformacím a částečně překrouceným faktům humorem, ale i svou propagandou. Kdo viděl záběry jak z Majdanu ví, že bojovníci-teroristé z Majdanu, financovaní Západem, vyzbrojeni NATEM, vycvičeni v teroristických táborech Evropy, vypadají jako když si děti hrajou na rytíře, zatímco spontánně vzniklá krymská domobrana má moderní vojenskou výzbroj i výstroj.

Situace na Krymu je nyní vcelku jasná. Po území patřícím od roku 1954 Ukrajině se prohánějí ruská, silně ozbrojená vojska včetně obrněných transportérů. Kremelský vládce Vladimir Putin pošlapává budapešťskou smlouvu z roku 1994, ve které se výměnou za to, že se Ukrajina vzdá jaderných zbraní, Rusko mimo jiné zavazuje respektovat ukrajinskou nezávislost a suverenitu v rozmezí tehdy platných státních hranic, zdržet se hrozby silou nebo použití síly proti Ukrajině a zdržet se použití ekonomického nátlaku na Ukrajinu ve snaze ovlivnit její politické směřování. Dnes Vladimir Putin říká, že tato smlouva je neplatná, protože se na Ukrajině změnila vláda. Zajímavý přístup. V praxi by to znamenalo, že pokud se změní vláda kterékoli země, všechny uzavřené smlouvy jsou neplatné a není třeba na ně brát ohled. Zejména ty o nedotknutelnosti hranic, to by někteří odsunutí Sudeťáci uvítali. Putin argumentuje tím, že chrání Rusy na Krymu. Jenže ono jaksi není chránit před kým. To, co se na Krymu odehrává, je zcela regulérní okupace a ukrojení území jiného státu ne nepodobné právě našim Sudetům v roce 1938.

Momentální ukrajinská vláda zjevně nechce zasahovat svým vojskem a zadat tak příčinu k tomu, aby byla nazvána agresorem. Něco obdobného se stalo před pár lety v Gruzii. I tam byly dvě oblasti s ruskojazyčným obyvatelstvem, které měly separatistické tendence. Jižní Osetie byla v ozbrojeném konfliktu s centrální gruzínskou vládou. Poté co se gruzínský prezident Saakašvili rozhodl zasáhnout na svém území vojenskou silou (pravda, dělostřelectvo je přeci jen silný kalibr), nastoupila ruská armáda a obě oblasti “osvobodila”, přičemž se ruské tanky proháněly nějakých padesát kilometrů od gruzínské metropole. V současné době je Jižní Osetie (a Abcházie) uznána jako samostatný stát snad jen Ruskem. Na jejím území operují ruská vojska a jihoosetská vláda je de facto jen loutkovou vládou Kremlu. V loňském roce vznikl plán, ve kterém by se Jižní Osetie spojila se Severní a stala se součástí Ruské federace.

Poté, co si Rusko vyzkoušelo odtržení území od cizího státu za pomoci tanků a armády už v roce 1990 na Moldavsku (Podněsterská republika), provedlo za čas něco obdobného v Gruzii. Nyní je, zdá se, na řadě Ukrajina a Krym.

Ruská mentalita se nezměnila. Stále jde o totéž, o získání území, nadvlády, budování impéria. Jenže doba kolonialismu je dávno pryč, a to by měl Vladimir Putin vědět. Zatím jsme svědky toho, jak zcela bezostyšně zabírá kus země, u které se jeho vlastní stát zavázal dodržet nedotknutelnost hranic. A, bohužel, projde mu to.

Odvolávání se na ochranu ruskojazyčných obyvatel před zlými fašisty je směšné. Ví to on, ví to Ukrajinci, ví to celý svět. Jak by se asi tvářil, kdyby začaly jiné státy “ochraňovat” své obyvatele na území Ruska před ruskými neonacisty? Ukrajinští nacionální extrémisté jsou marginální záležitostí. Průzkumy jim přisuzují pouhé jedno procento ve volbách. Ale jako divoká karta pro Putinův poker jsou dobří.

Rusové vždy rádi okupovali jiné státy a podrobovali si jiné národy. Jako perlička se může jevit informace z dvou demonstrací v krymském Simferopolu. Ukrajinci demonstrovali u sochy národního básníka Tarase Ševčenska, Rusové se shromáždili kolem monstrózní sochy V.I. Lenina. Jak vypovídající…

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pravybreh.cz

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

svoboda slova

Úplně souhlasím s tím, co si ANO myslí o údajném boji s dezinformacemi a ochraně svobody slova. Můj dotaz zní. Jak budete chtít zajistit, aby tu svoboda slova fungovala dál a lidé neměli strach vyjádřit svůj názor, což se už dnes děje? Mluví se o boji s dezinformacemi, ale co ochrana svobody slova? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Mafiozní manipulace před volbami do EP pokračují

15:57 Jiří Paroubek: Mafiozní manipulace před volbami do EP pokračují

Zdá se, že mainstreamové agentury pro výzkum veřejného mínění tvoří nerozbornou jednotu.