Spolek Šalamoun: Je neakceptovatelné, aby z trestního neveřejného spisu unikaly informace

15.12.2020 12:30 odp.

Spolek Šalamoun (dále jen SŠ) podal dne 14. 12. 2020 Generální inspekci bezpečnostních sborů podnět pro zahájení trestního stíhání na neznámého pachatele.

Spolek Šalamoun: Je neakceptovatelné, aby z trestního neveřejného spisu unikaly informace
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Podnět se týká věci obviněného soudce Vrchního soudu v Praze JUDr. Zdeňka Sováka a jeho meritem je zcela neakceptovatelný únik informací ze spisu vybraným médiím.

Brojíme proti tomu, že ač je přípravné řízení zcela neveřejné, vybraná média každý den zveřejňují informace z této trestní věci, a to za stavu, kdy obviněnému a obhájcům nebylo dosud doručeno usnesení o vzetí do vazby, protože nebylo v písemné podobě vypracováno a dokonce jim ani nebylo umožněno nahlédnutí do spisového materiálu.

Považujeme za zcela neakceptovatelné, aby z trestního neveřejného spisu každodenně unikaly účelové a zkreslené informace, jejíchž cílem není nic jiného, než masivní dehonestační kampaň proti zkušenému trestnímu soudci, jehož mandát za 3 týdny doživotně skončí.

Jsme svědky zveřejňování naprosto nepravdivých informací o snahách JUDr. Zdeňka Sováka o prodloužení soudcovského mandátu či tvrzení, že rozhodnutí soudce trestního senátu Vrchního soudu v Praze v rámci odvolání je čistě individuální záležitostí. Obě tyto informace jsou jednoduše vyvratitelnými lžemi, o čemž se každý může přesvědčit sám prostým přečtením textu zákona.

Konstatujeme, že obviněný JUDr. Zdeněk Sovák se nachází ve vazbě z důvodu tzv. koluze, tj. aby neovlivňoval dosud nevyslechnuté svědky. S naprostým zděšením poté každodenně sledujeme, že vybraní novináři kontaktují a vytěžují potenciální svědky, jejichž výpověď dosud nebyla procesně zachycena a ve veřejném prostoru tyto informace bez zábran publikují. Za daného stavu důvodům tzv. koluzní vazby absolutně nerozumíme.

Jedná se o naprosto neuvěřitelný exces publikování neoprávněně uniklých údajů s cílem veřejně lynčovat 70-letého soudce, kterému bylo pouze sděleno obvinění a z pohledu práva je naprosto nevinný.

Jde o nevídanou dysfunkci OČTŘ, kdy orgány jsou vázány mlčenlivostí a přesto zde probíhá vyšetřování doslova on-line, jehož výsledkem je volání veřejnosti po obnovení trestu smrti, zabavení veškerého majetku včetně majetku rodinných příslušníků a dalších extrémů.

Můžeme pouze doufat, že GIBS s ohledem na své personální obsazení něco vyšetří či zjistí pachatele z řad policie ČR, a to i přesto, že se z pohledu osoby, která informace novinářům poskytuje, jedná o trestný čin.

V rámci naprosté otevřenosti musíme zmínit, že JUDr. Zdeněk Sovák se dne 13. 12. 2020 stal členem spolku Šalamoun. Proces schvalování členství započal dne 3. 12. 2020, tedy o 2 dny dříve než byl JUDr. Zdeněk Sovák zadržen a následně vzat do vazby. Jedná se historicky o prvního člena SŠ, který byl přijat na základě drtivého hlasování členů SŠ, když se nacházel ve vazbě. SŠ apriori nezveřejňuje seznam svých členů, avšak v tomto případě jsme se rozhodli udělat výjimku, abychom se vyvarovali nařčení, že v této věci pouze podporujeme našeho člena.

Tímto vyjádřením chceme projevit podporu JUDr. Zdeňku Sovákovi v boji s těmito účelově zveřejňovanými dehonestacemi, avšak podporu v situaci, kdy je jednotlivci ze strany OČTŘ činěno takto zavrženíhodné příkoří, od nás může očekávat kterýkoliv občan, nehledě na jeho vztah ke SŠ.

Závěrem nutno zmínit, že postup některých zástupců OČTŘ a dokonce i kolegů JUDr. Zdeňka Sováka, je skutečně neslýchaným a alarmujícím signálem o stavu veřejné moci v České republice. V situaci, kdy se kauza nachází v přípravném řízení, a tyto osoby tedy nemají k dispozici spisový materiál, činit závěry ohledně možných výsledků trestního řízení je nejen předčasné, ale nadto zjevně v rozporu s principem presumpce neviny.

Vyzýváme každého k zamyšlení, zda by pro něho bylo akceptovatelné, aby docházelo k jeho veřejnému lynčování ze strany novinářů, kolegů i široké veřejnosti, a státní moc by jej připravila o všechny možnosti očistit své jméno, či alespoň rozporovat tato tvrzení, neboť jej omezila na osobní svobodě a odepřela mu k těmto informacím přístup. Do takto prekérní situace nebyli postaveni ani pachatelé válečných zločinů, a v řádně fungující demokratické společnosti nelze takovýto stav akceptovat.

V této kauze nejde „jen“ o jednotlivce, ale o dodržování zákonem stanovených pravidel ze strany OČTŘ, která jsou zde zcela flagrantně porušována, a toto nemůže a nesmí být v právním státě přijatelné.

Je zcela nezbytné, aby takto závažné úniky informací byly řádně vyšetřeny, a aby byly odpovědné osoby za tento exces postaveny před spravedlivý soud, nikoliv před rozzuřený dav vyzbrojený účelově zmanipulovanými „podklady ze spisu“.

Spolek na podporu nezávislé justice v ČR Šalamoun:

John Bok, předseda spolku
JUDr. PhDr. Miroslav Špadrna, Ph.D., místopředseda spolku
Václav Peričevič, místopředseda spolku

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PVTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kdy skončí protilidová vláda?

19:48 Jiří Paroubek: Kdy skončí protilidová vláda?

Podle redaktora Maleckého v deníku E15 vlastně A. Babiš nemá faktické, ani morální právo vyvolávat h…