Stanislav Kliment: Litva diskriminuje a odnárodňuje menšiny

03.09.2015 9:20

Polské školy v Litvě zahájily časově neomezenou stávku proti diskriminaci školství národnostních menšin. Studenti a učitelé v řadě případů nepřišli do škol, případně neprobíhá vyučování. K takovému kroku přistoupila polská menšina, domáhající se korekce školského zákona z roku 2011, po selhání již roky trvajícího vyjednávání s vládními orgány. Litevské ministerstvo školství stávku odsoudilo. O situaci informuje zpravodajská televize TVN24.

Stanislav Kliment: Litva diskriminuje a odnárodňuje menšiny
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná třída, ilustrační foto

Zákon z roku 2011 zejména sjednotil zkoušku z litevštiny na litevských školách a školách národnostních menšin. Do té doby byla litevština na litevských školách vyučována jako mateřský jazyk a na menšinových školách jako státní jazyk v menším rozsahu. Rozdíl ve výukových programech činí 800 hodin, které i na úkor jiných předmětů musí žáci z polské a ruské menšiny nyní v průběhu několika let dohánět.

Letos maturitní zkoušku z litevského jazyka složilo 90,11 procenta žáků litevských škol a 83,95 procenta žáků na školách národnostních menšin. TVN24 také uvedla, že Poláci požadují změnu shora přijatých limitů pro fungování menšinových škol.

Dochází i k případům, kdy v případě vedle sebe fungující litevské školy s malým počtem žáků a polské s větším počtem, stát zruší menšinovou školu. Zástupci stávkujících to potom považují za snahu o odnárodnění polské menšiny. Pikantní je, že v Litvě proti diskriminaci společně vystupují polská i ruská národnostní menšina. Ve volbách dokonce Poláci a Rusové spojují síly na jedné kandidátce.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…