Štěpán Křeček: Americká inflace v lednu vzrostla o 6,4 procenta

15.02.2023 11:31 | Komentář

„Svižný pokles růstu americké inflace o zhruba půl procentního bodu měsíčně byl v lednu přerušen. Pokles růstu inflace se zpomalil pouze na desetinu procentního bodu,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Štěpán Křeček: Americká inflace v lednu vzrostla o 6,4 procenta
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

Celková inflace v lednu vzrostla o +6,4 % a očekával se růst o +6,2 % meziročně. Meziměsíčně se jednalo o +0,5 % v souladu s očekáváním. Jádrová inflace, která ze zprávy vylučuje volatilní složky potravin a energií, rostla o +5,6 %. Očekávání bylo +5,5 % meziročně. Na meziměsíční bázi se jednalo o růst +0,4 % taktéž v souladu s předpoklady.

Inflace se tedy oproti očekáváním vyvíjela hůře a popřela optimismus investorů a bankéřů ohledně stabilně pokračujícího poklesu růstu cen. Tomuto dojmu nepomáhají ani sezónní úpravy, které BLS zveřejnil v pátek. Od poloviny roku 2022 růst cenové hladiny ve Spojených státech stabilně zpomaloval v průměru o půl procentního bodu měsíčně. Ačkoli jen pomalu, dezinflace na celkové a jádrové inflaci stále pokračuje. Podobné období dvou měsíců téměř totožných hodnot inflace ale není výjimkou, neboť zářijová inflace v minulém roce byla téměř totožná se srpnovou.

Na meziměsíční bázi rostly ceny potravin (+0,5 %), obzvlášť ty živočišného původu a pečivo. Výrazněji rostly ceny energií (+2,0 %), jež byly taženy cenami pohonných hmot. Vzrostly také ceny služeb spojených s energiemi (+0,5 %) a distribucí plynu (+6,7 %). Ceny ojetin pokračují v trendu poklesu (-1,9 %), kdežto zdravotnické potřeby zdražily (+1,1 %). Přepravní služby rostly (+0,9 %) stejně jako náklady na bydlení (+0,7 %). Naopak zlevnily zdravotnické služby (-0,7 %) a letenky (-2,1 %).

I když se inflační situace od loňského vrcholu současného cyklu zlepšila, rostoucí náklady na základní zboží nadále zatěžují americké spotřebitele. Tvůrci politik pozorněji sledují jádrovou inflaci kvůli jejímu diferencovanému pohledu na klíčové vstupy jako je bydlení, zatímco celkový údaj CPI se v loňském roce pohyboval převážně v tandemu s volatilními cenami energií. Podle statistického úřadu práce byly ceny bydlení i nadále dominantním faktorem ve zprávě o indexu spotřebitelských cen, když se na meziměsíčním skoku inflace podílely téměř polovinou. Kategorie bydlení v rámci indexu CPI, která se na celkovém indexu CPI podílí 30 % a na jádrovém údaji 40 %, vzrostla za měsíc o 0,7 % a za poslední rok o 7,9 %.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Bude válka?

Podle Řehky je válka Ruska s NATO možná. Možné v životě vše, to je pravda. Nakolik je ale podle vás taková válka pravděpodobná? A nebyla by to třetí světová? Nechci nic zlehčovat, ale nesnaží se tak Řehka ospravedlnit jen rekordní výdaje na obranu, minimálně s nimi přichází v době, kdy vláda potřebu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Zavlečou Česko do války?

15:46 Jiří Paroubek: Zavlečou Česko do války?

Nedávné zasažení skladu munice s náplní s ochuzeného uranu v Chmelnickém na Ukrajině, o kterém jsem …