Štěpán Křeček: Jsme ekonomickým tygrem střední Evropy. Růst si udržíme i v roce 2018

16.02.2018 12:53

„V České republice prožíváme ekonomický zázrak. Daří se nám udržovat vysoký hospodářský růst, nízkou nezaměstnanost i inflaci a k tomu všemu máme zdravou platební bilanci. Díky tomu doháníme vyspělé země západní Evropy a rychle roste životní úroveň lidí,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Jsme ekonomickým tygrem střední Evropy. Růst si udržíme i v roce 2018
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

Podle odhadu Českého statistického úřadu by hrubý domácí produkt v roce 2017 o 4,5 % vyšší než v minulém roce. Ve 4. čtvrtletí se přitom HDP meziročně zvýšil 5,1 %. Ekonomice se dařilo především díky rostoucí spotřebě domácností, kterou akceleroval růst mezd. Další významnou složkou růstu byl zahraniční obchod. V roce 2017 dosáhl přebytek obchodní bilance hodnoty 152,6 mld. Kč, přičemž v porovnání s rokem 2016 se zvýšil vývoz o 5,6 % a dovoz o 6,3 %.

„Pro další rozvoj české ekonomiky musíme navyšovat investice, tak abychom uskutečnili velký technologický skok. Měli bychom se orientovat na výrobu s vyšší přidanou hodnotou a transformovat naše hospodářství,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Česká republika díky vysokému tempu hospodářského růstu dohání vyspělé země západní Evropy a stává se ekonomickým tygrem střední Evropy. Dařit se nám bude i v roce 2018, kdy bychom si měli udržet růst hrubého domácího produktu nad úrovní 3 %. Do budoucna bychom měli navyšovat investice, tak abychom prožili velký technologický skok vpřed. Díky tomu bychom se mohli transformovat ze subdodavatelské ekonomiky na ekonomiku koncových výrobků. Takováto transformace bude doprovázena dalším růstem životní úrovně lidí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

František Kašpárek: Odvaha

18:02 František Kašpárek: Odvaha

Odvaha bývala ctností. V této souvislosti se nabízí otázka: Nechal by si Vladimír Putin skutečně pos…