Štěpán Křeček: Lidé si neodkládají peníze na horší časy

02.10.2019 9:55

„Češi málo spoří a dodatečně vydělané peníze utrácí. Míra úspor domácností se snižuje, jako kdyby si lidé mysleli, že nemůže dojít ke zhoršení ekonomické situace. Takové chování je neodpovědné a může se lidem vymstít,“ upozorňuje hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Lidé si neodkládají peníze na horší časy
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Podle zpřesněného odhadu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad, vzrostl hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí 2019 meziročně o 2,8 procenta. Původní odhad přitom hovořil o pomalejším tempu růstu ekonomiky na úrovni 2,7 procenta. V prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla česká ekonomika meziročně o 2,7 procenta. Lze tedy říci, že ve druhém čtvrtletí došlo k mírné akceleraci meziročního tempa růstu naší ekonomiky.

Statistici rovněž publikovali data o chování domácností. Ukazuje se, že lidem narůstaly příjmy pomaleji než jejich výdaje, což vedlo k mezičtvrtletnímu poklesu míry úspor na 10,9 procenta. Míra investic domácností se proti předchozímu čtvrtletí nezměnila a dosáhla úrovně 8,7 procenta.

„Rostoucí mzdové náklady snižují ziskovost firem. Ta je však i přes mírný pokles výrazně vyšší než v zemích západní Evropy. Česká republika si tím udržuje vysokou atraktivitu pro zahraniční investory,“ říká Štěpán Křeček.

U nefinančních podniků byla ve druhém čtvrtletí 2019 zaznamenána míra zisku ve výši 46,3 procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně než v předchozím čtvrtletí. Tento vývoj byl zapříčiněn především růstem mzdových nákladů. Míra investic firem byla výrazně vyšší než míra investic u domácností a dosahovala úrovně 27,5 procenta.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.