„Kvantitativní uvolňování pomohlo zmírnit následky světové hospodářské krize v eurozóně. Rovněž vedlo k růstu cen finančních aktiv. Některá finanční aktiva však dnes mohou být uměle nadhodnocená, což se může projevit ve vyšší proměnlivosti cen na trzích,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Evropská centrální banka by dnes měla ukončit kvantitativní uvolňování, které mělo přispět k obnově ekonomiky po světové hospodářské krizi. Kvantitativní uvolňování je režim měnové politiky, kdy centrální banka nakupuje finanční aktiva. Tím se v ekonomice navyšuje nabídka peněz, což tlačí na růst inflace. Nákup finančních aktiv zvyšuje poptávku, což se odráží v rostoucí ceně finančních aktiv a poklesu jejich výnosnosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Křeček , ECB , vládní dluh
autor: PV
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Další články z rubriky

17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard
Komentář k nákladům nových Trumpových cel pro českou ekonomiku. Americký prezident nové, 30procentní…