Štěpán Křeček: Rozdíly mezi úrokovými sazbami na vkladech a úvěrech jsou propastné

29.03.2018 17:23

„Mezi úrokovými sazbami u vkladů a úvěrů je propastný rozdíl. Zatímco úrokové sazby z nových vkladů nepokryjí ani míru inflace, úvěrové produkty ji hravě překonávají. U kreditních karet se běžně setkáváme se sazbami převyšujícími 20 %,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Rozdíly mezi úrokovými sazbami na vkladech a úvěrech jsou propastné
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

Podle dnes zveřejněných údajů České národní banky jsou úrokové sazby na nových vkladech domácností stále velmi nízké. Sazba z vkladů s dohodnutou splatností se v únoru pohybovala na úrovni 0,87 %. Sazba u jednodenních vkladů dosahovala úrovně 0,10 %. Úplně nejnižší úrokové sazby byly na běžných účtech, které se pohybovaly na úrovni 0,04 %. Běžně využívané klientské produkty tak mají úrokové sazby hluboko pod úrovní inflace, která se aktuálně pohybuje na úrovni 1,8 %.

„U nově poskytnutých úvěru na bydlení došlo v únoru k nárůstu úrokové sazby na 2,50 %. Průměrná sazba hypoindexu přitom dosahovala úrovně 2,36 %. Vzhledem k aktuálnímu vývoji na trhu lze očekávat další navyšování úrokových sazeb u úvěrů na bydlení,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Oproti tomu úvěrové produkty mají podstatně vyšší úrokové sazby. Únorová sazba u nových úvěrů na bydlení dosahovala úrovně 2,50 %. Podstatně vyšší sazba byla u úvěrů na spotřebu, která se pohybovala na úrovni 8,81 %. Nejvyšší sazbu z běžných úvěrových produktů mají kreditní karty. U nich se úroky pohybovaly ve výši 20,08 %. Vysoký rozdíl mezi úrokovými měrami u vkladů a úvěrů je způsoben dostatkem finančních prostředků českých finančních institucí. Ty nepotřebují získávat nové finanční prostředky skrze lepší zhodnocování vkladů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.