Štěpán Křeček: Státní rozpočet je v přebytku. Je možné snižovat daně či navyšovat důchody

02.03.2018 9:25

„Na základě lepšího výběru daní a příjmů z Evropské unie se státní rozpočet pohybuje v přebytku. Za této situace je možné uvažovat o snižování daní na příjmové straně státního rozpočtu. Rovněž je otevřen prostor pro navyšování výdajů například ve formě rychlejší valorizace důchodů,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Státní rozpočet je v přebytku. Je možné snižovat daně či navyšovat důchody
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

Na konci února hospodařil státní rozpočet s přebytkem 25,8 mld. Kč. Velmi slušně se vyvíjí příjmy státního rozpočtu, které dosáhly úrovně 229,2 mld. Kč, což je o 31,9 mld. Kč více než ve stejném období minulého roku. Oproti loňsku však narůstají i výdaje, které za první dva měsíce letošního roku dosahují úrovně 203,4 mld. Kč.

Celkové příjmy státního rozpočtu pozitivně ovlivnily přijaté prostředky z Evropské unie. Důležitou roly sehrál i rostoucí výběr daní. Na DPH se však za první dva měsíce letošního roku vybralo do státního rozpočtu o 1,4 mld. Kč méně než loni. Výběr odvodů na sociální zabezpečení rostl a prozatím se vybralo 80,9 mld. Kč, což představuje nárůst o 10,4 %.

„Na výdajové straně státního rozpočtu je patrný nárůst výdajů na platy státních zaměstnanců. Oproti stejnému období minulého roku došlo k navýšení o 12,3 %,“ upozorňuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Výdajovou stranu státního rozpočtu nejvíce zatěžuje výplata sociálních dávek, z nichž nejvyšší položkou je výplata důchodů. Ke konci února se na důchodech vyplatilo 70,7 mld. Kč. Zajímavé je sledovat vývoj výdajů směřujících na platy. Tato položka oproti stejnému období minulého roku narostla o 12,3 % na 10,0 mld. Kč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Růžena Chrasteková: Podlé podsouvání, přesvědčování, prostě manipulace lží

12:41 Růžena Chrasteková: Podlé podsouvání, přesvědčování, prostě manipulace lží

Volební kampaň začala, budiž nám, voličům, občanům, zůstane zachován zdravý rozum, soudnost a hlavně…