Štěpán Křeček: V Davosu se bude řešit dilema mezi ekonomickým růstem a inflací

24.01.2018 11:39

„Klíčovou otázkou pro Světové ekonomické fórum v Davosu bude, zda je lepší vyšší ekonomický růst za cenu uvolněné měnové politiky, či je vhodnější zvyšovat úrokové sazby a hospodářský růst přibrzdit. Současný globální vývoj naznačuje, že se půjde spíše cestou vyšších úroků,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: V Davosu se bude řešit dilema mezi ekonomickým růstem a inflací
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

Včera začal 48. ročník Světového ekonomického fóra v Davosu. Do malého švýcarského městečka se sjeli přední státníci z celého světa. Poprvé od roku 2000 se akce účastní i americký prezident. Letošní ročník se bude zabývat tématem ekonomického růstu. Fórum přitom zasedá v době, kdy Mezinárodní měnový fond zvýšil odhad růstu globální ekonomiky na 3,9 % v letošním i příštím roce. Zlepšení výhledu je však doprovázeno zpřísňováním měnových politik klíčových zemí napříč celým světem. Konec kvantitativního uvolňování peněz či dokonce růst úrokových sazeb přitom podle některých teorií může snížit ekonomický výkon.

„Podle Mezinárodního měnového fondu poroste globální ekonomika rychleji než ta česká. Rozvíjející se státy budou růst rychleji než vyspělé ekonomiky, přesto rozdíly mezi jednotlivými zeměmi budou nadále propastné,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Na Světovém ekonomickém fóru se budou řešit i neobvyklá témata. Jedním z nich je technologie blockchain. Na této technologii je vybudován bitcoin a další kryptoměny. V budoucnu by tato technologie mohla umožnit elektronickou identifikaci osob a rozšířit sdílenou ekonomiku do nových odvětví. Dalším zajímavým tématem bude umělá inteligence a její využití v moderní ekonomice.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Hospodští i taxikáři mají těžký leden, třetině hrozí krach

12:30 Lukáš Kovanda: Hospodští i taxikáři mají těžký leden, třetině hrozí krach

Komentář k aktuální situaci zejména v českých gastropodnicích