Stop sebevraždám. Strategie reformy psychiatrické péče.

28.08.2013 20:02 | Zprávy

V sídle Senátu se konala tisková konference na téma „Reforma systému psychiatrické péče“.

Stop sebevraždám. Strategie reformy psychiatrické péče.
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní zásah, ilustrační foto

Počet dokonaných sebevražd v ČR v roce 2011 byl 1 589, což je více jak obětí dopravních nehod. Od roku 2006 došlo k nárůstu o 13,5%. Nárůst počtu psychiatrických vyšetření od roku 2003 do r. 2012 byl cca 60%, v r. 2012 navštívilo psychiatra 580 000 osob.

Jsme ve fázi dokončení přípravy Strategie reformy psychiatrické péče – fáze 5. Strategie má silné stránky – po 20 letech se konečně problematika začala řešit. Proběhla rozsáhlá diskuse odborné veřejnosti.

Slabou stránkou je, že nebyli dostatečně zastoupeni její adresáti – uživatelé psychiatrické péče a zástupci jejich rodin, přestože se ČR zavázala v Úmluvě OSN o právech osob se zdravotním postižením (zejm. čl. 4 odst. 3) konzultovat připravované politiky a zákony s organizacemi lidí s postižením. Stejně tak nebyly zapojeny do přípravy některé rezorty. Pokrývá oblast zdravotnictví, nikoli celou škálu potřeb pro začlenění do společnosti a odpovídající kvalitu života člověka se zdravotním postižením v 21. století. Česká republika se zavázala v Úmluvě OSN o právech osob se zdravotním postižením zajistit služby dostupné v přirozeném prostředí a nenutit lidi žít v instituci. Obáváme se, že Strategie ustrnula ve fázi humanizace prostředí léčeben, do kterých se budou investovat prostředky, místo vytvoření sítě služeb dostupných v místě bydliště člověka. To se neslučuje se strategickými dokumenty EU pro čerpání prostředků ze strukturálních fondů, protože udržení člověka v jeho přirozeném prostředí je z dlouhodobého hlediska méně nákladné a pro člověka i společnost přínosné.

Důležitým předpokladem úspěšné reformy péče je naslouchat názorům a vlastním zkušenostem uživatelů psychiatrické péče a jejich svépomocných sdruženích. Jejich sloganem je „ O nás s námi“.

Nejlepším odborníkem na duševní onemocnění je ten, který nemoc prožil a prožívá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Letní neradostné přemítání

17:44 Jiří Weigl: Letní neradostné přemítání

Prázdniny a dovolené jsou obdobím, kdy má člověk příležitost obvykle častěji cestovat po naší zemi a…