Tomáš Haas: Nečasova cesta k důvěře

29.10.2012 9:10 | Zprávy
autor: Tomáš Haas

Dopis Petra Nečase členům ODS je prvním dokumentem, který se šířeji zabývá příčinami volebního debaklu ODS v krajských a senátních volbách 2012.

Tomáš Haas: Nečasova cesta k důvěře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Na první pohled mne zaujal svým úvodem:

„Musíme přijmout tento vzkaz voličů s pokorou. Musíme se důkladně zamyslet nad tím, proč pravicový volič ztratil důvěru v představitele občanských demokratů. Určitě to nebude jeden důvod, bude jich mnohem více, a proto lze těžko hledat jen jediného viníka.

Přesto bych rád apeloval na všechny, abychom i přes tuto tvrdou lekci nepropadali defétismu. Prohráli jsme bitvu, ne válku, a pro další zdravý rozvoj naší politické strany je mimořádně důležité pochopit příčiny této prohry, rozebrat je poctivě a bez emocí.“

Zdálo by se, že Petr Nečas konečně pochopil, že hlavním důvodem katastrofického výsledku letošních voleb je ztráta důvěry voličů. Odpustil bych mu i dnes už komickou větičku „Musíme přijmout tento vzkaz voličů s pokorou“, která doprovází každé volby, ať už senátní, krajské nebo volby do sněmovny. Slyšíme ji od představitelů ODS se stejnou pravidelností, s jakou ten vzkaz voličů ignorují a rychle zapomínají. Ale zbytek, celých šest stránek dokumentu, je ukázkou toho, proč je ta věta dnes už komická a proč Nečasův dopis není východiskem pro poctivý rozbor.

Petr Nečas vidí ztrátu více než padesáti procent voličů mezi krajskými volbami 2008 a 2012 jako „prohranou bitvu“. Není to tak jednoduché. Je to ve skutečnosti poslední z dlouhé série prohraných bitev. A je to poslední část války, kterou ODS prohrává dlouhodobě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje

13:28 Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje

Máme prý konzervativního prezidenta republiky. Nebo by se to aspoň některému pozorovateli mohlo zdát…