VZP: Refundace po úrazu v cizině

16.06.2015 9:48

Při cyklistice v česko-rakouském pohraničí jsem spadl z kola a zlomil si ruku. Vyhledal jsem ošetření na klinice v nedalekém rakouském městě. Za ošetření mi byla vystavena faktura, kterou jsem zaplatil v hotovosti. Mohu požadovat proplacení těchto peněz od VZP?

VZP: Refundace po úrazu v cizině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova VZP

Podmínky refundace závisí na místě poskytnutí zdravotních služeb, na jejich povaze a především na právních předpisech, podle nichž je poskytována. Pokud byly zdravotní služby poskytnuty v členském státě EU, rozlišujeme, zda se jednalo o péči nezbytnou, či plánovanou.

Nezbytná péče je zdravotní péče poskytovaná v zemi pobytu, kterou z lékařského hlediska vyžaduje zdravotní stav dané osoby v důsledku úrazu nebo onemocnění, k nimž došlo během tohoto přechodného pobytu v cizině. Naproti tomu plánovaná zdravotní péče je taková, za níž pojištěnec cíleně do zahraničí vycestoval.

Pokud jste vyhledal ošetření po úrazu, který se vám stal v Rakousku, jedná se o péči nezbytnou a vy máte možnost volby mezi tarify státu ošetření a tarify českými.

Je ale třeba zdůraznit, že náhrada nákladů není absolutní, tj. nevzniká automaticky nárok na vyplacení celkové částky nákladů. Jestliže se rozhodnete žádat náhradu podle zahraničních tarifů, mohou být uhrazeny pouze náklady ve výši částky, která by za tyto zdravotní služby byla vynaložena z veřejného zdravotního pojištění tamní zdravotní pojišťovnou na jejího pojištěnce. Spoluúčast, stanovená právními předpisy dané země, představuje částku, kterou se na nákladech zdravotní služby vždy účastní pojištěnec, a nemůže tedy být zahrnuta do náhrady podle tarifů státu ošetření. Jestliže si zvolíte refundaci podle českých tarifů, bude vám uhrazena částka ve výši nákladů, které by vynaložila VZP za svého pojištěnce, kdyby mu tytéž zdravotní služby byly poskytnuty zdravotnickým zařízením v České republice.

V případě volby vyčíslení podle zahraničních právních předpisů se jedná o aplikaci cizích právních předpisů, což VZP nemůže sama provést. Zašle tedy dotaz příslušné zahraniční instituci a vyčká její odpovědi. Čekání na odpověď se může i přes urgence ze strany VZP velmi protáhnout, u některých států není výjimkou čekací doba 6 měsíců. Naproti tomu vyčíslení podle českých právních předpisů provede revizní lékař VZP a bude rychlejší, avšak nahrazená částka může být zejména ve srovnání se západními zeměmi výrazně nižší.

Pokud by šlo o služby předem plánované (např. se rozhodnete jet do Rakouska i na následnou kontrolu po úrazu), bude jejich náhrada možná pouze do výše českých tarifů.

Sám klient vždy musí podat žádost o náhradu nákladů vynaložených na zdravotní služby poskytnuté v zahraničí; její formulář spolu s poučením je k dispozici na klientských pracovištích nebo na internetových stránkách VZP ČR. Doložit je třeba nejen originál potvrzení o úhradě (pouhá faktura nestačí), ale i zahraniční lékařskou zprávu včetně českého překladu.

O refundaci je rozhodováno ve správním řízení vedeném podle správního řádu. VZP tedy po shromáždění všech potřebných podkladů vydá rozhodnutí, v němž bude uvedena částka, jež má být nahrazena. Rozhodnutí bude doručeno na adresu uvedenou v žádosti a poté, co nabyde právní moci, jsou klientovi zaslány peníze.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: VZP

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.