Václav Klaus: Z vlastní zkušenosti vím, že obhájit mandát je obtížnější a složitější, než ho získat poprvé

19. 7. 2020 12:00

Václav Klaus poblahopřál Andrzeji Dudovi k znovuzvolení do funkce prezidenta Polské republiky

Václav Klaus: Z vlastní zkušenosti vím, že obhájit mandát je obtížnější a složitější, než ho získat poprvé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus
reklama

Vážený pane prezidente,

S velkou radostí a s pocitem úlevy jsem přijal zprávu, že jste byl i podruhé zvolen prezidentem Polské republiky. Dovolte mi, abych Vám k Vašemu znovuzvolení upřímně poblahopřál. Vaše zvolení je o to významnější, že obhájit mandát je obtížnější a složitější, než získat mandát poprvé. Vím to z vlastní zkušenosti.

To, že jste byl polskými voliči - při mimořádně vysoké volební účasti – do prezidentské funkce zvolen znovu, znamená, že Poláci dobře vědí, že Vaším zvolením bude pokračovat jasná a srozumitelná politika Lecha Kaczyńského, se kterým jsem dlouhá léta spolupracoval. Voliči Vaším zvolením řekli, že si tento trend většinově přejí a že od hlavy svého státu požadují suverénní a sebevědomou politiku hájící národní zájmy v zahraničí, především v Evropské unii a vůči Evropské unii.

I pro nás, pro Českou republiku, je Vaše zvolení důležitým signálem. Polsko je naším významným sousedem a je i v našem zájmu, že Vaše země ve Vás znovu získává jasné a pro nás srozumitelné politické vedení.

Vy jste pro mne, pane prezidente, zárukou, že formát V4 nepozbyde svého významu, že bude platformou, pomocí něhož se dají v Evropské unii obhajovat společné, dějinami specificky podmíněné zájmy zemí střední Evropy. A že v Bruselu dokáže V4 obhajovat nejen konkrétní národní zájmy, ale i nezbytnost samotné existence národního státu. A to je v současné době, která na národní stát útočí ze všech stran, nesmírně cenné.

Vaše zvolení vyslalo ještě jeden velmi silný vzkaz, nejen Vašim spoluobčanům v Polsku, ale také okolnímu světu: že v Evropě může prezidentské volby vyhrát člověk sdílející a hájící tradiční hodnoty křesťanského světa, že jsou lidé (a v Polsku naštěstí převažují), kteří jsou odhodláni čelit útokům proti kulturním a civilizačním základům naší západní společnosti.

Vážený pane prezidente,

Ještě jednou Vám blahopřeji k získání mandátu prezidenta Polské republiky a přeji Vám hodně sil k jeho úspěšnému naplňování. Vaší zemi a lidem Vaší země přeji vše dobré. Věřím, že budeme mít příležitost se v budoucnu opět setkat. Na naše setkání rád vzpomínám.

S úctou

Václav Klaus

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Cena brambor se citelně propadá, celková inflace v ekonomice ale jen tak nezmírní

13:21 Lukáš Kovanda: Cena brambor se citelně propadá, celková inflace v ekonomice ale jen tak nezmírní

Produkční ceny v ČR v srpnu meziročně klesaly v zemědělství, v průmyslu a v oblasti reklamních služe…