Poté, co se Šinzó Abe na konci roku 2012 znovu chopil premiérského úřadu, jednal s ruským prezidentem už několikrát. Japonský premiér dokonce přes bojkot jiných lídrů Západu navštívil zimní olympiádu v Soči. Ačkoli japonsko-ruské vztahy ochladly, protože se Japonsko připojilo k Západu ve věci sankcí proti Rusku kvůli anexi Krymu, zdá se, že premiér Abe může být ve zlepšování japonsko-ruských vztahů stále úspěšný.
Největší překážkou pro rozvoj vztahů mezi Japonskem a Ruskem jsou územní spory těchto dvou států o čtyři ostrovy souostroví Kurilských ostrovů, nazývaných Jižní Kurily Ruskem a Severními teritorii Japonskem. Ostrovy jsou ve správě Ruska, avšak Japonci tvrdí, že jsou jejich…
Pokud by premiér Abe přestal pro Japonsko nárokovat sporné ostrovy, stálo by ho to veřejnou podporu a ohrozilo to jeho vládu. Proto se pokusil podpořit japonskou hospodářskou spolupráci s Ruskem, či spíše ekonomickou pomoc Rusku s tím, že společně s Moskvou zaujmou k tomuto územnímu problému jakési kompromisní stanovisko.
Japonské nabídky v ekonomické oblasti jsou pro Rusko velmi lákavé. Dálněvýchodní federální okruh je jednou z nejzaostalejších částí Ruska. A to navzdory jeho velkému nerostnému bohatství v podobě zásob ropy a zemního plynu. Roli hraje také jeho výhodná geografická poloha spočívající v tom, že leží v blízkosti tří hlavních východoasijských ekonomik: Číny, Jižní Korey a Japonska. Prezident Putin se sice pomocí mohutných investičních pobídek snaží ruský Dálný východ rozvíjet, ale tato snaha není kvůli nedostatku moderních technologií, nedostatečné ruské infrastruktuře a obav Ruska ze zahraničních investic úspěšná.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV