Vaše Věc: Vypoví USA klimatickou dohodu?

22.11.2016 9:07

Postoj Donalda Trumpa k faktu jménem globální oteplování se velmi podobná postoji V. Klause, který si popíráním globálního oteplování svého času dělal ostudu po celém světě. V. Klaus naštěstí nikdy nebyl tak mocným mužem, aby mohl jeho názor, že globální oteplování neexistuje a je jen pomůckou pro posilování vlivu a moci vybraných politiků, nějak výrazně ovlivnit světové dění. D. Trump však tak mocným mužem je.

Vaše Věc: Vypoví USA klimatickou dohodu?
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc - Yossi Aloni
Popisek: klima

„Koncept globálního oteplování byl vytvořen Číňany ve prospěch Číny, aby způsobil nekonkurenceschopnost amerického průmyslu,“ napsal například D. Trump na svém twiterovém účtu v listopadu 2012. V lednu 2014 jsme si na stejném účtu zase mohli přečíst: „Tahle velmi nákladná blbost jménem globální oteplování musí přestat. Naše planeta mrzne, zaznamenáváme rekordně nízké teploty a naši experti na globální oteplování uvízli v ledu.“ A tak bychom mohli pokračovat dále.

Ihned po Trumpově zvolení se tak pochopitelně objevují informace, že rodící se administrativa USA už pracuje na tom, aby Spojené státy mohly rychle ustoupit od pařížské klimatické dohody. Tato dohoda má zajistit například to, že státy, které dohodu ratifikovaly, budou usilovat o značné snížení emisí skleníkových plynů. Do roku 2020 by měly smluvní strany například prezentovat své emisní závazky, nízkoenergetické plány strategie do roku 2050. Vyspělé státy mají také do roku 2020 vytvořit finanční mechanismus, který pak bude zajišťovat částku nejméně 100 miliard dolarů ročně k zajištění podpory opatření na ochranu klimatu v rozvojových zemích.

Jistě je pravda, že stejně jako cokoli, co je spojeno s velkými penězi, je také na děje kolem globálního oteplování napojeno mnoho parazitů, kteří boje proti klimatickým změnám využívají pouze pro vlastní prospěch, ale to bohužel není chybou globálního oteplování. Navzdory Trumpovým tweetům a názorům je třeba říci, že podle Světové meteorologické organizace bylo posledních pět let nejteplejších v historii a nebývale se také zvedla hladina oceánů a nečekaně rychle dochází k tání ledovců…

Noam Chomsky dokonce v souvislosti se zvolením Trumpa a tématem globálního oteplování označil americkou Republikánskou stranu za „nejnebezpečnější organizaci ve světových dějinách“. Je totiž samozřejmé, že odkloní-li se od boje proti klimatickým změnám Spojené státy, dojde k velmi razantnímu zpomalení tohoto boje a také ke zpomalení pomoci rozvojovému světu, který se se změnami klimatu nemá možnost vyrovnávat bez finanční a jiné pomoci – a to sebou může nést dramatické následky…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Drahé polštáře

16:25 Zbyněk Fiala: Drahé polštáře

Reakce zaměstnavatelů na návrh vyšší minimální mzdy ukazuje na chronickou nemoc české ekonomiky, spo…