Pokud jde o to, kdo by měl volit prezidenta, jsou podle CVVM tři čtvrtiny občanů přesvědčeny o tom, že všichni občané. Tak odpovědělo 74 % dotázaných a je tak zcela evidentní, že přímá volba prezidenta je pro české občany nadále nejpřijatelnější možností výběru prezidenta. Oproti výzkumu z ledna 2015 vzrostl počet těch, kteří se domnívají, že prezident by měl být volen přímou volbou, o 10 %. Deset procent dotázaných je přesvědčeno, že prezidenta by měl volit parlament a 8 % dotázaných by bylo nejspokojenější, kdyby prezidenta vybíralo shromáždění volitelů.
CVVM se občanů dotazovalo také na to, jakým otázkám se má prezident republiky věnovat. Že by se měl věnovat i řešení konkrétních otázek se domnívá 33 % občanů (o dvě procenta méně než v roce 2015 a o 11 % méně než v roce 2011, kdy byli lidé nejvíce v historii tohoto šetření přesvědčeni, že prezident se má věnovat i konkrétním otázkám. Že by se měl prezident věnovat konkrétním otázkám jen ve výjimečných případech si myslí 41 % dotázaných (stejně jako v průzkumu z roku 2015) a že by se prezident měl věnovat obecnějším otázkám morálky a podobně, se domnívá 18 % občanů.
Většina českých občanů se domnívá, že by prezident měl v určité míře zasahovat do činnosti vlády. Tak se vyjádřilo 59 % občanů. 22 % dotázaných odpovědělo, že by prezident do činnosti vlády vůbec zasahovat neměl a 13 % dotázaných se naopak domnívá, že by měl činnost vlády řídit. 63 % dotázaných se domnívá, že prezident by měl ministry jmenovat na doporučení premiéra, 13 % dotázaných se domnívá, že by měl mít pravomoc jmenovat ministry podle vlastního uvážení si myslí 12 % respondentů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV