Vaše věc: Guam je v zorném poli Pchjongjangu

15.09.2017 8:49

Základna Andersen slouží jako odpalovací plošina na severu ostrova, kdysi objeveného mořeplavcem Magelhanesem. Pláže na ostrově jsou stále otevřeny veřejnosti, ale jakmile se provádí zkoušky, umístíme na moře parníky, což znamená zákaz koupání. Vulkanický ostrov je považován za „nejvyšší horu na světě“, protože přesahuje 11 tisíc metrů, máme na mysli, že se jedná o nejhlubší místo na světě, a sice Mariánský příkop.

Vaše věc: Guam je v zorném poli Pchjongjangu
Foto: ABC.news
Popisek: Severokorejský vůdce Kim Čong-un
reklama

Při šestém atomovém pokusu, řízeném Kim Jong-umem hraje Guam klíčovou roli v americkém zařízení při zastrašování „nejvyššího lídra“ Severní Koreje. V posledních týdnech antracitová silueta B 1 vzlétla několikrát nad pětihvězdičkovými hotely v zátoce Tumon a byla nasměrována na Jižní Koreu. Jedná se o nejdůležitější americkou základnu ve východní Asii, kde se shromažďují strategické bombardéry, nesoucí pod křídly nukleární zbraně, což vytváří atomový deštník.

Příští Kimovou provokací by mohl být test střel směřujících přímo na Guam, aniž by byl ostrov přímo zasažen. Byla by to možnost testovat prezidenta Trumpa a ukázat mu, že mají kapacitu raket doletět na ostrov. Hypotéza o útoku proti Guamu je Pentagonem brána vážně, který nasadil na ostrov ochranný systém (protiraketový) THAAD (Terminál High Altitude Area Defense), který bere v úvahu jejich spektakulární a okázalé kroky balistického programu. Střela na střední vzdálenost pojmenovaná Musudan, přezdívaná „Guam Killer“ byla letos vyměněna za výkonnější střely Hwasond 12 a 14 na mezikontinentální vzdálenost díky novému motoru, který tlačí střely na strategické zařízení. Guam je terč zejména symbolický.

Američané jsou schopni zasáhnout Severní Koreu z mnoha míst. Mohou se také opřít o svou flotilu vybavenou systémem střel Aegis, což jsou podmořské střely a balistického kontinentálního arzenálu. V případě konvenčního konfliktu, Guam by se stal předvojem podmořských útoků, které vytvářejí největší základnu v Tichomořské Asii prozatím v horizontu do roku 2020, pokud se v mezičase neobjeví výkonnější zařízení.

(podle Le Figaro, ZP)

Vyšlo na Vasevec.cz, publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Šimáček: Přerušení nově vznikající tradice mě mrzí

22:15 Jiří Šimáček: Přerušení nově vznikající tradice mě mrzí

Vyjádření starosty obce k medializaci nepozvání skupiny Ortel na ŘP 2020