Vaše věc: Poruší čeští poslanci ústavu?

04.07.2017 21:14

Iniciativa Ne základnám zaslala poslankyním a poslancům dopis, ve kterém upozorňuje na problémy s jednáním o ,,Návrhu na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v Litvě, Estonsku, Lotyšsku a Polsku v rámci Posílené předsunuté přítomnosti NATO".

Vaše věc: Poruší čeští poslanci ústavu?
Foto: Ne základnám
Popisek: Protest proti válce před poslaneckou sněmovnou

Text dopisu v plném znění:

Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,

zařazením bodu 171. na jednání Poslanecké sněmovny České republiky dne 11.7.2017 nejde chápat jinak, než že chcete docílit volební účast 25% a vyvolat tak historicky nejmenší důvěru občanů v zákonodárný sbor.

Sněmovní tisk 1121/0 vedený pod názvem ,,Návrh na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v Litvě, Estonsku, Lotyšsku a Polsku v rámci Posílené předsunuté přítomnosti NATO" byl doručen poslancům 11. května 2017 v 10:57 hodin.

V uvedeném tisku má Poslanecká sněmovna ČR pro nás občany nepochopitelně projednávat:

- rotním úkolovým uskupením (RÚU) na bázi mechanizované roty do bojového uskupení vedeného Německem na území Litvy (DEU eFP BG) v počtu do 250 osob na dobu od 1. května 2018 do 31. ledna 2019.

- minometnou četou do bojového uskupení vedeného Kanadou na území Lotyšska (CAN eFP BG) v počtu do 40 osob na dobu od 1. ledna 2018 do 31. ledna 2019.

V prvním případě se jedná o vyslání ozbrojených sil České republiky na území Litvy v rozsahu 276 dní.

V druhém případě se jedná o vyslání ozbrojených sil České republiky na území Lotyšska v rozsahu 393 dní.

Článek 43 Ústavy ČR

3) Parlament vyslovuje souhlas
a) s vysláním ozbrojených sil České republiky mimo území České republiky,
b) s pobytem ozbrojených sil jiných států na území České republiky,
nejsou-li taková rozhodnutí vyhrazena vládě

4) Vláda rozhoduje o vyslání ozbrojených sil České republiky mimo území České republiky a o pobytu ozbrojených sil jiných států na území České republiky, a to nejdéle na dobu 60 dnů, jde-li o
a) plnění závazků z mezinárodních smluv o společné obraně proti napadení,
b) účast na mírových operacích podle rozhodnutí mezinárodní organizace, jíž je Česká republika členem, a to se souhlasem přijímajícího státu,

Předložit Poslanecké sněmovně České republiky protiústavní návrh je pohrdání demokratickými principy, pohrdání občany, pohrdání voliči.

Tuto skutečnost dokazuje předkladatel návrhu, poslanec, ministr obrany pan Martin Stropnický který ignoruje, odst..4 a uvádí jen: jelikož se jedná o vyslání ozbrojených sil ČR do zahraničí, podle čl. 43 odst. 3 písm. a) Ústavy ČR je nutný souhlas obou komor Parlamentu ČR.

Vyzýváme poslankyně a poslance, aby na jednání Poslanecké sněmovny České republiky dne 11.7. 2017 hlasovali o vyřazení neústavního návrhu bodu 171. a poslanci, ministru obrany panu Martinu Stropnickému vyslovili nedůvěru.

Považujeme to za jediný možný způsob k udržení legálnosti parlamentního systému, odmítnutí likvidace demokratického systému České republiky a diskreditace Ústavy České republiky.

za Iniciativu Ne základnám
Eva Novotná, mluvčí

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

15:22 Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

Na 1. května 2024 připadá 20. výročí našeho vstupu do Evropské unie. Náš veřejný a mediální prostor …