Podle slov Owense, cituji: ,,Bojoval jsem tvrdě, ale kvůli dvěma přešlapům se mě začala zmocňovat panika. V tu chvíli za mnou přišel německý skokan do dálky Luz Long a poradil mi, jak změnit rozběh." Rada sportovce, který svým vzezřením představoval ideál árijského supermana, zabrala a Owens posléze celý závod vyhrál. Podle dobového vyjádření Owense si všichni vyprávěli, že mu Hitler nepodal ruku, což byla pravda. Ale i Roosevelt jej ignoroval, nikdy neuznal jeho zásluhy a ani ho nepozval do Bílého domu. Uznání se mu dostalo až v roce 1955 od amerického prezidenta Dwighta Eisenhowera. (zdroj: archiv iDnes).
Je pro mě nepřijatelný až zrůdný výrok premiéra Fialy, že ruští a běloruští sportovci by se neměli účastnit olympijských her ve Francii. Rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru je pro něj skandální. Naštěstí je Mezinárodní olympijský výbor nezávislá organizace, která nerespektuje totalitární názory nějakého bezvýznamného premiéra. Tak se jen chci zeptat, co kdyby se nějaký Petr Fiala narodil daleko na východě, třeba v Saratovské oblasti? To by tento jedinec, ač sportem netknutý, asi kvičel trochu jinak. Podle Fialy tady zřejmě platí kolektivní vina.
Nezaznamenal jsem žádné výroky Fialy v době války v Íráku, přičemž v té době probíhaly olympijské hry v Athénách za účasti 201 zemí světa včetně amerických a britských sportovců. Zaznamenali jste někde protestní vyjádření tehdejšího rektora Masarykovy univerzity Petra Fialy k odsouzení vpádu amerických a britských vojsk do Iráku, kde zemřely dva miliony dětí, a krvavá Madeleine Albrightová prohlásila, že to za to stálo? Neměla by stát před mezinárodním soudním tribunálem? Vyzvala intelektuální obec k zákazu účasti USA a Velké Británie na olympijských hrách?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV