Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil ve školce a na novinářské fakultě. Ve školce mne naučili, že před požitím jídla a po použití toalety se myjí ruce. Na novinářské fakultě mi to pak rozšířili o osvědčenou praxi, že totéž se děje před křižováním Krista. To já ne, to farizejové.
Nechci padlého ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka přirovnávat ke Kristu, a už vůbec si nepřeji, aby ho ukazovali s rozpaženýma rukama v nařasených plavkách, ale jeho rituální odstřel s poukazem na pobouření majitelů mobilních telefonů, mne přiměl, abych zvrátil zrak k ekonomickému nebi, kde je přece psáno neviditelnou rukou Adama Smithe, že chci-li se bránit trhem, musí být transparentní.
Zveřejnit ceny síťové služby? Přestavil jsem si to pobouření prostých občanů nad zlovolným jednáním ministra, kterých chce zabránit prominentům, aby si vyjednali lepší tarify než my všichni, kteří jako idioti čteme noviny a vybíráme z nejlepší nabídky. Už jsem viděl, jak se srocují na náměstích a řadí se k pochodu ke Strakovce, přestože některé by čekala cesta dlouhá i desítky kilometrů, protože nemohou připustit, aby nejbohatší zahraniční společnosti neplatily za telefon podstatně méně, díky tomu, že o tom nikdo neví.
Premiér je nejspíš jiné ekonomické víry než utracený ministr. Zveřejňování telekomunikačních tarifů ho rozhořčilo, protože jde o záludné zneužití myšlenky transparentnosti. To, že je něco transparentní, ještě neznamená, že do toho musí být vidět. Transparentnost je důležitá, na tu ať nám nikdo nešahá, ale jako heslo, ne jako návod pro vrtání do věcí, do kterých nikomu nic není. Nelze se divit, že premiér lépe slyší řev lidu, který unikl mým uším, a že na něj pohotově reagoval. Tohle že je slaboch? Porovnejte váhy, a pak se podívejte, kdo na kom klečí.
Znám Jana Mládka desítky let a měl jsem párkrát příležitost s ním úžeji spolupracovat, ale to neznamená, že s ním vždycky a ve všem souhlasím. Ovšem něco jiného je mudrovat nad klávesnicí a občas si přihnout z nadšení, co se mi zas v té makovici vylíhlo, a jiná věc je vraštit čelo za ministerským stolem a pozorovat rozdurděné telefony, jejichž dráty se nadouvají pod tlakem dorážejících speciálních zájmů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV